Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS

Miasto

poniedziałek, 07 listopada 2016

Zasiedziałem się w Wyszkowie. Fajnie tu jest, coraz więcej nowych budynków, przyroda się też jeszcze nie poddała. Pojechałem więc zerknąć co w Stolicy?

Szukałem ruin, bo przecież „jest w ruinie”. Tymczasem jest tak.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.06:07, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (2) »
czwartek, 03 listopada 2016

W najnowszym Nowym Wyszkowiaku przeczytałem ciekawą informację.

Otóż Gmina Wyszków postanowiła upamiętnić swoich honorowych obywateli. Na grobach Bolesława Wolskiego w Olsztynie, Stanisława Grzybowskiego w Warszawie, Ludwika Maciąga w Wesołej oraz ks. Stanisława Szulca w Wyszkowie umieszczono tabliczki z napisem HONOROWY OBYWATEL GMINY WYSZKOW i herbem miasta.

Dobry to sposób na przypomnienie ich zasług dla miasta. Dobry to sposób na powiedzenie odwiedzającym cmentarze, że wyszkowianie są im wdzięczni.foto Andrzej Grzybowskifoto Elżbieta Szczuka09:45, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 10 października 2016

Idzie zima – trzeba grzać!

Chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę jak czyste mamy w Wyszkowie powietrze. Tam gdzie stoją duże bloki mieszkalne wszystkie mieszkania są ogrzewane przez wyszkowską ciepłownię. Zupę gotujemy też nie na węglowych kuchniach.

 Jednak tylko jeden komin, taki jak na zdjęciu, powoduje wiele złości. Wieczorem, gdy jest już ciemno wdzierają się do mieszkania okropne smrody. Raz jest to wyraźnie wyczuwalny, charakterystyczny zapach suchych pyłów z komina. W momencie czyszczenia paleniska i rozpałki ognia pył leci tam gdzie wiatr go zaniesie. Potem jak już dobrze się pali, kłopotu jest mniej – mniej śmierdzi. Problem wraca gdy palacz dorzuca węgiel do pieca. Wtedy zaczyna się tzw sucha destylacja węgla. Same straty. Sąsiedzi muszą to wąchać a właściciel węgla traci kasę, bo gdyby potrafił umiejętnie palić, więcej ciepła zostałoby w mieszkaniu.

 W wielu starych miastach, np. w Krakowie zmierzono ile tych smrodów zalega nad miastem i próbują zachęcić posiadaczy węglowych pieców do ich wymiany na bardziej współczesne.

U nas zaś przeszkadzają, co niektórym, elektrownie wiatrowe..

.

 

.

11:08, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
niedziela, 18 września 2016

Stał sobie wiadukt w Wyszkowie. Nie dawał już rady. Był brzydki i zaczął się walić. Tuż obok postawiono nowy. Zapowiada się, że będzie większy, mocniejszy, bardziej się będzie podobać.

Staruszka podparli, żeby jeszcze trochę wytrzymał. Naradzili się jak bezboleśnie przenieść go do pamięci następnych pokoleń.

 

.

.

Zastosowano metody inżynierskie a nie politologiczne czy historyczne. Nic nie spadło i nikt nie szukał winnych zamachu na wiadukt.

A zrobiono to tak.

Beton pocięto w słupki, dźwigiem podniesiono, pięknie ułożono na piasku i taki był jego koniec.

 

.foto. J.Kamoń

.foto. J.Kamoń

.foto.J.Kamoń

.

.

.

.

 

09:01, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 lipca 2016

Miło popatrzeć jak porządnie zaczyna wyglądać ten skwer w środku Wyszkowa. Uroku dodają posadzone wczoraj ozdobne drzewa.

Przy tej okazji chcę przypomnieć, że ponad 10 lat temu – człowiek z „kół zbliżonych do prof. Ludwika Maciąga” - na tym samym skwerze posadził 3 wierzby płaczące. Niestety do dzisiaj uchowały się tylko 2 drzewa. Trzecie, krótko po posadzeniu ktoś wyciął.

 Miałem przyjemność być przy tym, jak Profesor szkicował plan rozmieszczenia tych kilku drzew. Mówił jak poprawi się estetyka tego miejsca. Jak zasłonięta będzie baza transportowa. Dodał przy tym, że postawienie tych drzew nie będzie chyba możliwe. Spece od zieleni powiedzieli, że na kompozycji zieleni miejskiej trzeba się znać i …...

 A jednak udało się. Pewnego dnia widzę, że znajomy podlewa świeżo posadzone drzewka. Obeszło się bez dużej gali i bez płacenia mandatu czy wręcz usuwania nielegalnych nasadzeń..

.

.

.

.

.

22:11, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 04 czerwca 2016

W Bibliotece znowu powiększono kolekcję zdjęć starego Wyszkowa.

Na wystawę zaprasza taki plakat.

.

.

.

.

.

.

.

22:29, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »

Przez polskie miasta przeszły dziesiątki marszów. Miały upamiętniać wybory do Sejmu kontraktowego z 4 czerwca 1989 roku.

A w Wyszkowie, z okazji tej rocznicy, uzyskaliśmy taki znak akceptacji. Była tęcza, nawet podwójna.21:06, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
sobota, 14 maja 2016

W 2007 r, 13.kwietnia, zastanawiałem się, dlaczego Wyszków prawie nikomu się nie podoba. Pokazałem wtedy kilka zdjęć z „centrum” miasta. Po prawie dekadzie to miejsce już zupełnie inaczej wygląda.

Zmieniło się też wiele innych miejsc. 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

Powszechne, w niektórych kręgach politycznych, jest narzekanie na rujnujące działania obcego kapitału. Może nie wszyscy wiedzą jakim zapleczem dysponują te „wstrętne” Biedronki i Lidle. W Wyszkowie mamy dwa wielkie centra dystrybucyjne tych firm. Ale to nie wszystko. Przypuszczam, że największym bogactwem tych firm jest wielki plan logistyczny. Żaden sklepik, w którym w niedzielę będzie mógł handlować właściciel, nie ma szans przy takiej konkurencji. A co będzie jak władza dokona repolonizacji całego handlu, razem z centralami w Portugalii czy w Niemczech? Czy wtedy taki handel będzie cacy? 

.

.

.14:04, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (2) »
sobota, 09 kwietnia 2016

Te obrazki zrobiłem w XX w. Dziś jest inaczej. A mówią, że Wyszków się nie rozwija! No, nie tylko Wyszków, cała Polska!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

09:41, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
środa, 06 kwietnia 2016

90 lat mija jak uczeń Jerzy Różycki zdał maturę w Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem.

 

 

Zastanawia mnie, jaki wpływ na umiejętności Jerzego Różyckiego miała nauka w wyszkowskiej szkole? Wiemy na pewno, że wielki talent nie został tu zmarnowany.

 

Dokument z Archiwum UAM w Poznaniu

 

Szykuje się ciekawy program obchodów tej rocznicy.

 W czwartek 21 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym Andrzej Rębowski organizuje  spotkanie  olimpijskie, którego bohaterem będzie Janusz Różycki, jedyne dziecko Jerzego Różyckiego, artysta plastyk (absolwent warszawskiej ASP, przez  5  lat  asystent  Tadeusza Dominika), leworęki florecista warszawskiej Legii, olimpijczyk z Rzymu (1960) i srebrny medalista z Tokio (1964), brązowy medalista mistrzostw świata w Turynie (1961) i Buenos Aires (1962). Po  południu  w  miejskiej  bibliotece zostanie otwarta wystawa poświęcona Jerzemu  Różyckiemu  i  jego dokonaniom. Potem wykład dotyczący „Enigmy” wygłosi dr Marek Grajek, autor książek o tej maszynie. W piątek w południe Janusz Różycki odsłoni tablicę (na zewnętrznej ścianie starego  budynku  liceum,  od  strony pomnika  C.K.  Norwida)  ku  czci wybitnego absolwenta naszej szkoły. Jedna z sal  w liceum otrzyma imię Jerzego Różyckiego, a przy niej na korytarzu będzie odsłonięta okolicznościowa tablica, ufundowana przez stowarzyszenie absolwentów liceum. Tego dnia także w liceum będzie można obejrzeć, wypożyczony z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, przedwojenny egzemplarz „Enigmy”, tzw. wersję I. Ogłoszone zostaną wyniki konkursu matematycznego, który zostanie przeprowa- dzony w połowie kwietnia. Jest prawdopodobne, że o „Enigmie” opowie  Bogusław Wołoszański,znany (szczególnie telewidzom) popularyzator historii.

Fragmenty tekstu artykułu Elżbiety Szczuki "W 90-lecie matury Jerzego Różyckiego. Mamo, możesz być ze mnie dumna" z nr 11/16 z 15 marca 2016 Nowego Wyszkowiaka

 10:48, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 marca 2016

Cofamy się w czasie i nie tylko.

.

.

.


21:47, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 marca 2016

Buszując w internecie odkryłem taki tekst.

 Najlepsi dziennikarze prasy lokalnej nagrodzeni. „To jest największe święto dla dziennikarzy lokalnych” 10.03 | Najlepsi dziennikarze prasy lokalnej nagrodzeni. „To jest największe święto dla dziennikarzy lokalnych” Video: Agnieszka Borowska / Fakty Online Konkurs dziennikarski SGL Local Press 2015, którego gala odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie, zgromadził najlepszych dziennikarzy i fotoreporterów mediów należących do niezależnych lokalnych wydawców w Polsce. Oprócz głównej nagrody – dla Gazety Roku, którą została „Gazeta Jarocińska”, wręczono także nagrody zwycięzcom w dziewięciu kategoriach, w tym jednej specjalnej, ufundowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. – To jest największe święto dla dziennikarzy lokalnych – mówi Jerzy Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego”, którego dziennikarze wyróżnieni zostali w trzech kategoriach. – Czy jesteśmy dziennikarzami „The Boston Globe”, czy jesteśmy dziennikarzami „Tygodnika Podhalańskiego” (…), mamy tę samą siłę rażenia i tak samo możemy naprawiać świat – przekonuje Marcin Kowalczyk z „Expressu Ilustrowanego”, członek jury konkursu. W jury SGL Local Press 2015 znalazła się także Marzanna Zielińska. Reporterka Faktów TVN wręczała nagrody w kategorii materiałów wideo.

Autor: Agnieszka Borowska / Źródło: Fakty Online (http://www.tvn24.pl)

 Okazało się, że także dziennikarka Nowego Wyszkowiaka została zaliczona do grona tych najlepszych. W konkursie SGL Local Press 2015, z nominacją, w kategorii fotografia i reportaż, redaktor Elżbieta Szczuka uczestniczyła w gali konkursu która odbyła się w ostatni czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. 

 foto Nowy Wyszkowiak

.

Do nagrody pani Elżbieta Szczuka przedstawiła zdjęcie p.t." Przeciąć trzeba umieć".

 

 

Gratuluję i życzę kolejnych nagród.

Wiesław Czapski

 

PS. Cały przebieg gali można zobaczyć tutaj http://nowagazeta.pl/2016/03/6-nominacji-dla-nowej-gazety-w-konkursie-sgl-local-press-2015-w-czwartek-wielka-gala/ 

  10:52, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13