Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
środa, 13 kwietnia 2016

Przespacerowałem się od Tumanka do 2 krzyży. Szukałem wiosny. Tak ją widać.

 

.

.

.

.

.

.

 

Zdziwiłem się, że na łące, przy Rudniance gdzie ponoć miano budować stawy rybne, rozpoczęły się jakieś wykopy. Ciekawe co tu kombinują? O sprawie pisałem m.in. w styczniu 2008 r.

 

.


sobota, 09 kwietnia 2016

Te obrazki zrobiłem w XX w. Dziś jest inaczej. A mówią, że Wyszków się nie rozwija! No, nie tylko Wyszków, cała Polska!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

09:41, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
środa, 06 kwietnia 2016

90 lat mija jak uczeń Jerzy Różycki zdał maturę w Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem.

 

 

Zastanawia mnie, jaki wpływ na umiejętności Jerzego Różyckiego miała nauka w wyszkowskiej szkole? Wiemy na pewno, że wielki talent nie został tu zmarnowany.

 

Dokument z Archiwum UAM w Poznaniu

 

Szykuje się ciekawy program obchodów tej rocznicy.

 W czwartek 21 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym Andrzej Rębowski organizuje  spotkanie  olimpijskie, którego bohaterem będzie Janusz Różycki, jedyne dziecko Jerzego Różyckiego, artysta plastyk (absolwent warszawskiej ASP, przez  5  lat  asystent  Tadeusza Dominika), leworęki florecista warszawskiej Legii, olimpijczyk z Rzymu (1960) i srebrny medalista z Tokio (1964), brązowy medalista mistrzostw świata w Turynie (1961) i Buenos Aires (1962). Po  południu  w  miejskiej  bibliotece zostanie otwarta wystawa poświęcona Jerzemu  Różyckiemu  i  jego dokonaniom. Potem wykład dotyczący „Enigmy” wygłosi dr Marek Grajek, autor książek o tej maszynie. W piątek w południe Janusz Różycki odsłoni tablicę (na zewnętrznej ścianie starego  budynku  liceum,  od  strony pomnika  C.K.  Norwida)  ku  czci wybitnego absolwenta naszej szkoły. Jedna z sal  w liceum otrzyma imię Jerzego Różyckiego, a przy niej na korytarzu będzie odsłonięta okolicznościowa tablica, ufundowana przez stowarzyszenie absolwentów liceum. Tego dnia także w liceum będzie można obejrzeć, wypożyczony z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, przedwojenny egzemplarz „Enigmy”, tzw. wersję I. Ogłoszone zostaną wyniki konkursu matematycznego, który zostanie przeprowa- dzony w połowie kwietnia. Jest prawdopodobne, że o „Enigmie” opowie  Bogusław Wołoszański,znany (szczególnie telewidzom) popularyzator historii.

Fragmenty tekstu artykułu Elżbiety Szczuki "W 90-lecie matury Jerzego Różyckiego. Mamo, możesz być ze mnie dumna" z nr 11/16 z 15 marca 2016 Nowego Wyszkowiaka

 10:48, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 kwietnia 2016

Dobrych kilkanaście, a może ponad 20 lat temu, kompleks lasów Fidest tak wyglądał.

.

.

.

.

.

.

Po decyzji, że rezerwatu na tym terenie nie będzie, stało się tak.Podobnie na nadbużańskich łąkach. Pełno było tam ptaków, gniazd a teraz nic.

.

.


Szkoda!

 

PS. Pomocy!!!  Jak zwie się ten owad z długimi "wąsami"?

15:57, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (1) »
wtorek, 29 marca 2016

Cofamy się w czasie i nie tylko.

.

.

.


21:47, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 marca 2016

Budowa drogi szybkiego ruchu ruszyła. Z parkingu, przy "kuchni polowej" tuż za Wyszkowem, tyle dziś widać.

.

.

.czwartek, 17 marca 2016

Chyba był rok 1970. W Kędzierzynie tak się wtedy ścigano. A teraz?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


wtorek, 15 marca 2016

Nad morzem i w górach.

 

.

.

.

.

11:45, wieslawcz , FOTO
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 marca 2016

Buszując w internecie odkryłem taki tekst.

 Najlepsi dziennikarze prasy lokalnej nagrodzeni. „To jest największe święto dla dziennikarzy lokalnych” 10.03 | Najlepsi dziennikarze prasy lokalnej nagrodzeni. „To jest największe święto dla dziennikarzy lokalnych” Video: Agnieszka Borowska / Fakty Online Konkurs dziennikarski SGL Local Press 2015, którego gala odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie, zgromadził najlepszych dziennikarzy i fotoreporterów mediów należących do niezależnych lokalnych wydawców w Polsce. Oprócz głównej nagrody – dla Gazety Roku, którą została „Gazeta Jarocińska”, wręczono także nagrody zwycięzcom w dziewięciu kategoriach, w tym jednej specjalnej, ufundowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. – To jest największe święto dla dziennikarzy lokalnych – mówi Jerzy Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego”, którego dziennikarze wyróżnieni zostali w trzech kategoriach. – Czy jesteśmy dziennikarzami „The Boston Globe”, czy jesteśmy dziennikarzami „Tygodnika Podhalańskiego” (…), mamy tę samą siłę rażenia i tak samo możemy naprawiać świat – przekonuje Marcin Kowalczyk z „Expressu Ilustrowanego”, członek jury konkursu. W jury SGL Local Press 2015 znalazła się także Marzanna Zielińska. Reporterka Faktów TVN wręczała nagrody w kategorii materiałów wideo.

Autor: Agnieszka Borowska / Źródło: Fakty Online (http://www.tvn24.pl)

 Okazało się, że także dziennikarka Nowego Wyszkowiaka została zaliczona do grona tych najlepszych. W konkursie SGL Local Press 2015, z nominacją, w kategorii fotografia i reportaż, redaktor Elżbieta Szczuka uczestniczyła w gali konkursu która odbyła się w ostatni czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. 

 foto Nowy Wyszkowiak

.

Do nagrody pani Elżbieta Szczuka przedstawiła zdjęcie p.t." Przeciąć trzeba umieć".

 

 

Gratuluję i życzę kolejnych nagród.

Wiesław Czapski

 

PS. Cały przebieg gali można zobaczyć tutaj http://nowagazeta.pl/2016/03/6-nominacji-dla-nowej-gazety-w-konkursie-sgl-local-press-2015-w-czwartek-wielka-gala/ 

  10:52, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 marca 2016

Kilka dni temu, w jednym ze sklepów w Wyszkowie, kupiłem skaner do filmów fotograficznych 36mm. Tanie to, ale do negatywów sprzed 45 lat pasuje jak ulał.

Dzięki temu urządzeniu odzyskałem wiele starych zdjęć nigdy nie oglądanych jako pozytyw.

 Chyba w 1969 r. byłem na rodzinnych wczasach w zakładowym ośrodku ZA Kędzierzyn w Ustce. Takie tam były widoki..

.

.

.

.

.

A jednak. Iwona Wyszatycka na wystawie woskiem malowane w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie przedstawiła swoje prace wykonane tą techniką. W prospekcie z wystawy Stanisław Baj pisze: Batik technika trudna, ale o znakomitych możliwościach wizualnych i wyrazowych, bowiem materia płótna „wykąpana” w gorącym, naturalnym wosku o zmysłowym zapachu, głęboko nasyconych czerwieniach, fioletach czy intensywnych żółciach, jak mało gdzie indziej oddycha pełnią istoty koloru, przeistacza się.

Oj, ma rację! Wielkie płótna podświetlone od tyłu robią ogromne wrażenie. Chyba nikt nie był obojętnym na taką zwiewną materię i ich fantastyczną kolorystykę.

 Z przyjemnością patrzyłem też na pejzaże. Lubię takie widoki, lubię fotografować takie przestrzenie.

 To trzeba zobaczyć. Będzie można jeszcze przez miesiąc w naszej Bibliotece..

.

.

.

.

.

.

 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

niedziela, 06 marca 2016

„Marek Strójwąs jest rodowitym Pruszkowianinem. Z wykształcenia oficer artylerii Wojska Polskiego, z zamiłowania artysta od najmłodszych lat oddany sztukom pięknym, które po pożegnaniu munduru stały się jego pasją i treścią życia.

Od 2005 r. członek Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków – osiem lat działa w zarządzie. Od 2013 r. członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, a od 2016 r. także członek Stowarzyszenia Marynistów Polskich.”

 To fragment ulotki przygotowanej na wystawę „Przestrzeń i ruch” Marka Strójwąsa w Galerii PeKaP.

 Więcej o autorze i jego dokonaniami można zapoznać się na blogu www.rokoko5.netgaleria.pl

.

.

.

.

.

.

.