Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
środa, 29 października 2014

Z Wikipedii:

Dulag 121 Pruszków (Durchgangslager 121 Pruszków) – niemiecki nazistowski obóz przejściowy, w którym gromadzono cywilną ludność Warszawy i okolicznych miejscowości, wypędzaną z domów w trakcie oraz po zakończeniu powstania warszawskiego.

  Po wojnie z grobów na terenie obozu ekshumowano (27 kwietnia 1945) – przenosząc na cmentarz w Pruszkowie – 82 nieznanych powstańców warszawskich i 50 cywilów (w tym 23 kobiety i 8 dzieci)[115]. Z imiennego wykazu, który sporządzili pracownicy PCK wynikało, że do listopada 1944 na podwarszawskich cmentarzach pochowano 1559 uchodźców z Warszawy[116]. Wiadomo, że na cmentarzu w Tworkach spoczywa 512 osób z Dulagu 121, które zmarły między 16 sierpnia 1944 a 17 marca 1945. Na cmentarzu w Gołąbkach w Ursusie znajdują się mogiły 70 znanych z nazwiska oraz 40 nieznanych warszawiaków. W Milanówku pochowano 295 osób zmarłych od września 1944 do lipca 1945[117]. Z kolei na cmentarzu w Komorowie spoczywają szczątki 34 wysiedleńców (są to osoby zmarłe między 5 września a 30 listopada 1944). Nie są to wszystkie miejsca pochówku wypędzonych i zmarłych warszawiaków. Liczba więźniów Dulagu 121 zmarłych z powodu chorób lub wyczerpania może więc sięgać nawet kilku tysięcy[110].

 

Obecnie cmentarz w Tworkach wygląda tak:

.

.

.

piątek, 24 października 2014

Dzisiaj w nocy zrobiło się mroźno. Wg domowych termometrów było nawet -60 C. Pokazało się  słońce. Kto lubi na zdjęciach ostre kolory może - jeszcze przez kilka dni - podziwiać takie w na Wydmach Lucynowsko - Mostowieckich.

.

.

.

.

.

.

.

.

sobota, 18 października 2014

Kilka dni temu zdjęto szpetne słupy elektryczne. Dlaczego to tak długo trwało?

Teraz ulica wygląda znacznie lepiej.

17:04, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 października 2014

Zdjęcia zrobione wczoraj w parowach na zjeździe od Porządzia do Bagna Pulwy i w lesie między stacją Dalekie i wsią Białebłoto.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

sobota, 11 października 2014

Wczoraj w wyszkowskim CKU odbyła się

Konferencja pt.: W 70-lecie Akcji Burza i Powstania Warszawskiego - z wyszkowskiej perspektywy.


Organizatorami konferencji byli:

  • Zespół Szkół Nr 3 oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie

  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Warszawa-Wschód

  • Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej

  • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie

    Referaty wygłosili: Mirosław Widlicki: Zbigniew Pióro - losy wyszkowianina w Powstaniu Warszawskim , Piotr Płochocki: Wyszkowskie Szare Szeregi , Elżbieta Szczuka: Uczestnicy Powstania Warszawskiego związani z ziemią wyszkowską oraz Mirosław Powierza, MGBP w Wyszkowie: Niemiecki film z czasów II wojny światowej jako źródło wiedzy o Wyszkowie..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

wtorek, 07 października 2014

Na stronie http://www.szkolapodsloncem.pl (Fundacja Szkoła pod Słońcem) zamieszczono taki wpis.

MECEO Wyszków

W lipcu 2014 roku zakończyła się budowa Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej w Wyszkowie!

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013 (RPO WM) w priorytecie 4.3 „Ochrona powietrza, energetyka” Fundacja, w partnerstwie z Powiatem Wyszkowskim, dostała dofinansowanie na utworzenie Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej.

MECEO zostało utworzone w zaadaptowanych pomieszczeniach po dawnej kotłowni węglowej, w budynku Internatu przy I Liceum Ogólnokształcącym w Wyszkowie.

MECEO jest wyposażone w szereg najnowocześniejszych instalacji umożliwiających wykorzystanie energii odnawialnej. Są to: kolektory słoneczne, turbina wiatrowa, ogniwa fotowoltaiczne i pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Wszystkie ww. instalacje zostały dokładnie opomiarowane, aby przebieg ich pracy można było śledzić na bieżąco, a także rejestrować w celu dalszych, długookresowych analiz. Uzyskane w ten sposób dane będą stanowiły merytoryczną podstawę dla programu edukacyjnego, który będzie przybliżał młodzieży zagadnienia związane z energią odnawialną, ekologią, poszanowaniem energii.

Działalność MECEO będzie dwutorowa – po pierwsze, umożliwi ono odwiedzającej je młodzieży kontakt z instalacjami oraz zajęcia praktyczne w sali dydaktycznej; po drugie, będzie ono stanowiło źródło informacji wykorzystywanych przez specjalny komputerowy program edukacyjny. Jest to program przeznaczony do obliczeń cieplnych i optymalizacji zużycia energii w budynkach przygotowany przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska.

Zamierzeniem jest, by młodzież ze szkół współpracujących z Fundacją mogła przynajmniej raz w roku szkolnym odwiedzić MECEO i osobiście poznać pracujące tutaj urządzenia.

Jak wynika z nazwy, MECEO ma stanowić podstawę działalności Fundacji na terenie województwa mazowieckiego, a ponadto ma być wzorem do powstawania tego typu ośrodków w pozostałych regionach kraju.

Z zewnątrz instalacje wyglądają tak:

 

.

.

.

.

.

 

Może kiedyś, prowadzący ten program edukacyjny zaprosi mnie popatrzenie na te instalacje z bliska.

sobota, 04 października 2014

Tam właśnie, przy drodze 57, niedaleko Makowa Mazowieckiego, postawiono 6 takich wiatraków. Przypuszczalnie będzie ich jeszcze więcej.

A w okolicach Wyszkowa?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

czwartek, 02 października 2014

Tym razem, tuż przed balem, uroczysty koncert "Świecie nasz". "Zjednoczone siły liceum" zabrały absolwentów LO i mieszkańców Wyszkowa w podróż do krainy młodości.

Fajne jest to 100-lecie. Ile to imprez, ile logistyki, ilu pozyskano  sponsorów.

Brawo!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

21:39, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »