Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
poniedziałek, 19 września 2011

Kolejny raz, Nadleśnictwo Wyszków zachęca do poznania lasów. Dobry sposób, dobra zabawa.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

niedziela, 18 września 2011

Po pierwszej chłodnej, a może nawet z przymrozkiem, nocy pokazały się pierwsze zmieniające się kolory. Przyroda na Wydmach zmienia kolor.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Tak, o 17 dniu września 1939 r., pisał Melchior Wańkowicz w książce „Wrzesień żagwiący”.

 Poszło z drugiej strony uderzenie sojuszników niemieckich. Poszedł do niewoli rosyjskiej pułkownik Hanka-Kulesza, zastępca dowódcy kresowej kawalerii w Brodach, ...

Witek ponownie znalazł się w grupie, która się umknęła i szła szukać, gdzie walczą jeszcze. Ruszyli dalej – żołnierze bez dowództwa, żołnierze – tułacze. Pod Hrubieszowem naleciały na nich samoloty sowieckie. Rzucały ulotki:

Rzołnierze Armii Polskiej!

Polsko-burżuazyjny Rząd Polski, wciągnowszy Was w awanturystyczną wojnę, pozornie przewaliło się. Ono okazało się bezsilnym rządzić krajem i zorganizować obronu.

...

Rzućcie broń! Przechodźcie na stronę Armii Czerwonej. Wam zabezpieczona swoboda i szczęśliwe życie.

Naczelny Dowódca Białoruskiego frontu

komendarm Drugiej Rangi

Michał Kowalow

17 września 1939 roku”

 

Zagęszczać począł się horyzont jazdą i czołgami. Cóż mieli zrobić? Dać się wyrżnąć tym czołgom ku radości bohaterskiej armii sowieckiej? Poddali się.

Na podwórzu dworskim do zebranych żołnierzy przemawiają bolszewicy. Witek, wciśnięty w żołnierski tłum, widzi ten bezmiar pogardy, jaki ma prosty żołnierz do tej dziczy bladej w oberwanych mundurach, Właśnie im prawią o cudach, o dobrobycie sowieckiej ojczyzny.

  • Jakie to cuda masz, ty oberwańcze?

  • Cóż to, w łachmanach was na wojnę wyprawili?

  • Nowe mundury zostawiliśmy w domu – broni się krasnoarmiejec.

  • A tuście przyszli się ubrać, cholery!...

 

Witek, wszystkiego ciekaw, zachodzi – jako aspirant do stanu lekarskiego – do ambulansu. Starszy lekarz pokazuje mu narzędzia chirurgiczne, niezdarne, pożółkłe.

- Wyrób sowiecki – mówi z przekąsem.

  • A mnie oficerowie mówili, żebym jechał do Moskwy na medycynę kontynuować studia.

Stary lekarz patrzy ze zdumieniem na młodzika. Potem w oczach jego zapala się błysk ludzkiego współczucia. Zapuszcza rękę w bujną czuprynę chłopca i nagle, po ojcowsku:

 • Uchodzi ty odsiuda, poka możno, mołodoj czełowiek.

A potem, gdzieś koło płotu wsiowego, obejrzawszy się dokładnie, czy nikt nie słyszy, szepcze mu robotnik petersburski, zmobilizowany na ten najazd:

  • Ty bracie, zmiataj. Tu – śmierć.

Uciekł więc i poszedł znów szukać, kiedy się biją. .....09:42, wieslawcz
Link Dodaj komentarz »
sobota, 17 września 2011

Zapowiadano wystawę pasteli Wiesława Sawickiego. Zestaw obrazów, jakie Irena Filipowicz zestawiła z licznych prac autora, bardzo się podobały.

Autor odpowiadał na pytania z dziedziny techniki rysowania jak i inspiracji twórczej.

Wielu uczestników wernisażu zainteresowanych było zakupieniem wystawionych obrazów.

Wystawa otwarta do 16 października 2011 w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.Tym razem autorem zdjęć jest Radosław Czapski

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

środa, 14 września 2011

 

W prasie ukazało się takie ogłoszenie naszej Biblioteki: - Dobrosąsiedzkie Obserwatorium Kulturalne 2011. 13 września , godz. 18.00. Spotkanie autorskie z Aarne Puu. Wiersze estońskiego poety recytował będzie Zbigniew Zamachowski.

 No i było tak..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

niedziela, 11 września 2011

Tak na swojej stronie internetowej Teatr RAMPA anonsuje Jaskółkę.

 Spektakl  Jaskółka jest muzyczną adaptacją opowiadania Iwana Turgieniewa Żywe relikwie, autorstwa i w reżyserii Żanny Gierasimowej, z muzyką Roksany Vikaluk. To mistyczne, niezwykle malownicze widowisko ukazuje świat pełen symboli, przejmującej muzyki i pięknych starosłowiańskich pieśni. Bohaterka – osamotniona dziewczyna, częściowo sparaliżowana po wypadku i odrzucona przez ludzi, odnajduje radość życia w spotkaniach z uosobieniem jej wolnego i pełnego szczęścia ducha-sobowtóra. Spektakl przenosi widza do cudownego świata niczym z obrazów XIX-wiecznych rosyjskich malarzy, w którym przeplatają się elementy pogańskich i chrześcijańskich obrządków, wypełnionego przepięknymi starosłowiańskimi pieśniami, nawet z XII wieku. Niezapomniane przedstawienie dla wrażliwych oczu, uszu i serc.

 Nowy Wyszkowiak zapraszał na spektakl w ten sposób: Spektakl „Jaskółka”, z repertuaru Teatru Rampa w Warszawie, będzie można obejrzeć po raz drugi w naturalnej scenerii w Gulczewie – w domostwie profesora Ludwika Maciąga, w którym zamieszkał jego syn Krzysztof..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

czwartek, 08 września 2011

Uważam, że te obrazy trzeba zobaczyć.

czwartek, 01 września 2011

Wrzosy zapraszają.

.

.

.

.

.

.

 

.

.

.

.

.

.

15:03, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (4) »

imadło, poczta2.malopolska.uw.gov.pl i apn-77-115-154-179.dynamic.gprs.plus.pl skomentowali moją ostatnią informację o Pałacu Skarżyńskich.

Pierwszemu przypominam, że obiekt jest nie tylko prywatną własnością ale i zabytkiem. Jako taki musi budzić zainteresowanie „opinii publicznej”. Drugiego informuję, że „święte prawo własności” nie jest ponad obowiązujące prawo. Przywołani przez niego ekolodzy przypominają, że obowiązuje prawo o ochronie przyrody. Tam określone są np. informacje o ochronie miejsc gniazdowania ptaków.

Załączone tu, wykonane dziś zdjęcia, może zmienią pogląd obrażonych na rzeczywistość komentatorów..

.

.

.

.

.

.

12:11, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (6) »