Archiwum
Ostatnie wpisy
Zakładki:
Co piszą inni
Fotografia artystyczna
Inne moje blogi
Kultura
Przyroda okolic Wyszkowa
![]() |
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
poniedziałek, 28 września 2009
Przedstawiony na zdjęciach fragment miasta ma być jego wizytówką. No tom ciekaw, jak władza poradzi sobie ze Strugą. Ta biała piana to jakieś mleko, dobrze już śmierdzące. Czy pozwolenie wodno prawne, pewnej firmy przemysłu spożywczego, przewiduje wylewanie popłuczyn do Strugi. No, chyba, że kto inny w niedzielę rano tak zasmrodził rzekę. A co będzie ze smieciami tam leżącymi? Teraz już można ocenić jak to będzie z poprawioną estetyka okolicy kościoła. Próbowałem sfotografować schody. Oj, będę musiał jeszcze wiele ćwiczyć, by pokazać na zdjęciu, ich urok i piękno. Tymczasem na starych, zniszczonych domkach, dzikie wino jest dobrą dekoracją. . .
niedziela, 27 września 2009
Ten "zegar" chodzi "bez pudła". Wiosna, lato, jesień i ... Mgły, pająki, pajęczyny, spadające liście, ... Dzisiaj to tak wyglądało. To jak diamentowe perły. Czy to możliwe? Jak widać możliwe.
. . . . . . .
czwartek, 24 września 2009
Bezśmigłe wiatraki mają się dobrze. Napędzane energią elektryczną, mielą zboża na potrzeby pobliskich gospodarstw rolnych. Ale nie każdy wiatrak ma dobrego pana. Ten w Pniewie pracuje, ten obok, w Lemanach już „się kończy”. Właściciel nie poradził sobie z taką techniką i koniec. A maszyny do przygotowania produkcji stareńkie. Zabytkowe wręcz. . . . . . . . . . . . . . .
poniedziałek, 21 września 2009
sobota, 19 września 2009
Kiedyś wszystkie wiejskie domy byly zdobione przez ich budowniczych, wg zasad obowiązujących w danym jegionie. Dziś się już tego nie praktykuje. Tylko mieszkańcy "dacz" czasem zdobią oryginalnie swoje siedliska. A tak robią to ludzie sztuki w okolicy Wyszkowa. . . . . . . . . . .
środa, 16 września 2009
Między Lucynowem a Mostówką, wrzosy są w tym roku wyjątkowo okazałe. Byłem tam wczoraj o porze zachodu słońca i fotografie nie udały się tak jak przypuszczałem. Trudno w tych warunkach fotografować. Ale te wrzosowiska stają się coraz bardziej popularne. W ciągu niecałej godziny 10 zwiedzających to sukces. Tylko szkoda, że przy likwidacji kopalni nic się nie dzieje. . . . . .
poniedziałek, 14 września 2009
W sobotę, w Kręgach w pobliżu Wyszkowa, przy pomniku Stefana Stanisława Okrzei, w rocznicę tragicznych wydarzeń września 1939 r. złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W ten sposób lotnicy uczcili pamięć swojego bohaterskiego kolegi, okoliczna „ludność cywilna” pamięć swojego obrońcy. Przy tej okazji, „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.” wręczono medale Pro Memoria.
. . . . . . . . . .
niedziela, 13 września 2009
Domek letniskowy i pracownia Henryka Musiałowicza, gdzieś na Mazowszu. Artysta malarz, urodzony w Gnieźnie w 1914 r. , przed wojną uczęszczał do Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Od roku 1937 r. student ASP w Warszawie. Dyplom uzyskał na tej uczelni w 1948 r. Wiele prac poświęcił doświadczeniom wojennym. Pod koniec lat 50. powstały serie niemal abstrakcyjnych, ekspresyjnych kompozycji o tej tematyce. Lata 50. przynoszą ustalenie się formuły sztuki, której „wzorowi” jest wierny do dzisiaj. Zgodnie z nim „szkielet” kompozycji tworzy zarys figury ludzkiej lub zwierzęcej, pełniącej rolę metafizycznego znaku. Z końcem lat 80., coraz częściej miejsce obrazów zajmują w twórczości Musiałowicza, kompozycje przestrzenne. Konstruowane z licznych, odrębnie przygotowanych i opracowywanych, rzeźbionych w drewnie, niekiedy intensywnie polichromowanych, przypominają totemy, słupy o magicznym znaczeniu. Na podstawie tekstu Małgorzaty Kitowskiej – Łysik luty 2003 Letnisko i pracownia. . Gościnne progi. . Totem - drogowskaz. . Praca. teraz jest już dobrze. . Na dyskusję nigdy zbyt późno. . Dzieło.
piątek, 11 września 2009
Kowala ciężka praca. Zostali więc tylko nieliczni. Zostali artyści, bo odkuwki robią teraz w wielkich fabrykach, dla niepoznaki zwanymi też kuźniami. . . . . . .
wtorek, 01 września 2009
Dziś rocznica wybuchu tragicznej wojny. Wiele mówi się o tamtym czasie i nastrojach. W połowie września, wojska CCCP, realizując postanowienia Paktu Ribbentrop – Mołotow, spowodowały praktycznie koniec naszej Wojny Obronnej. Jakie były nastroje w CCCP doskonale opisuje prasa sowiecka z tamtego czasu. Jeden z takich tekstów umieściłem na tym blogu w dniu 14 września ubiegłego roku. Zachęcam do przeczytania tego zapisu.
|