Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Dzisiaj w Wyszkowie na Bugu już tylko 136 cm. Wysychają także leśne zbiorniki wody utworzone przez bobry. Tak wczoraj wyglądał jeden ze schnących takich zbiorników. Ciekawe jak bobry przetrwają ten przyrodniczy kataklizm?

 

.

.

.

.

.

.

.

.niedziela, 30 sierpnia 2015

 W Wyszkowie siatkówka na dobrym poziomie już jest. Teraz działa klub Rhinos. Brawo założyciele klubu. Ile to pracy by zebrać ok. 60 trenujących, wyposażyć ich w skomplikowany sprzęt ochronny, sprowadzić amerykańskiego trenera!

Brawo!

 

.

.

.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

piątek, 21 sierpnia 2015

Od ostatniego wpisu o suszy, nie spadła ani jedna kropla deszczu. Wczoraj woda w Wyszkowie utrzymywała się na poziomie 141 cm., ale najniżej notowanym stanem w historii to 134 cm (w sierpniu 1992 r.).

Więcej o "Niskiej wodzie na Bugu" można przeczytać w najnowszym nr 33/15  "Nowym Wyszkowiaku".

Tak niski poziom wody odsłonił pozostałości po drewnianym moście.

.

.

.

10:14, wieslawcz
Link Komentarze (2) »
środa, 19 sierpnia 2015

Jadąc z Broku do miejscowości Bojany wjeżdżamy w las tuż przed leśniczówką. Trochę kłopotów na piaszczystej drodze i wjazd na łąkę tuż przed samą rzeką.

Potem można tylko podziwiać taki obiekt na wysychającym Bugu.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

 

.

Wrzosy wprawdzie kwitną ale jakoś tak anemicznie. Kwiaty małe i  anemiczne. Będzie potrzeba wiele deszczu było choć trochę lepiej. Przecież tu coraz więcej gołego piachu rozjeżdżanego jakimiś oponami. No cóż, takie mamy czasy!

.

.

.

.

.

 

.

.

.

.

 

 

 

21:26, wieslawcz
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 sierpnia 2015

W Rybienku Leśnym, pod pomnikiem, spotkali się ci, co pamiętają.

.

.Chwila zadumy. "Cisza".

.

 

.

.

.

..

.

 

Dwa pokolenia wyszkowskiego reportażu.

17:54, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 sierpnia 2015

Przed chwilą poziom wody na Bugu w Wyszkowie to 145 cm. Byłem u ujścia Bugu do Narwi i tak to wygląda. Tam jest głębiej niż w Wyszkowie co widać po pływających obiektach – dużych i małych. Tylko ptaki mają fajnie bo mogą równocześnie stać na piasku i moczyć łapy w wodzie. W taki upał to dobry sposób na przetrwanie.

I pomyśleć, że kilka lat temu było tu ponad 6 m wody!

.

.

.

.

.

.

.

Do Giziewiczki ktoś jednak dotarł z kwiatami. Wiem kto to.

 

sobota, 08 sierpnia 2015

Stefan Żeromski, w reportażu „Na probostwie w Wyszkowie”, opisuje co działo się tuż po wyjeździe z Wyszkowa niedoszłych członków rządu polskiego, których miał mianować bolszewicki najeźdźca.

W grupie korespondentów wojennych, wysłanych przez Inspektorat Generalny Armii Ochotniczej do Radzymina i Wyszkowa, byli Stefan Żeromski, Adam Grzymała – Siedlecki i Ferdynand Ruszczyc.

 Czytając „Na probostwie w Wyszkowie” postanowiłem dowiedzieć się jak widzieli tę wizytę Ruszczyc i Grzymała – Siedlecki. Poczytałem więc co pisze Ferdynand Ruszczyc w swoich pamiętnikach.

 Okazało się, że wprawdzie pisał o swoich działaniach w tym okresie, ale jak informują redaktorzy wydania Pamiętników; Notatki Ruszczyca z ostatnich dni lipca i z sierpnia 1920 nie zachowały się, zostały mu skradzione. Dla odtworzenia jego losów oraz najważniejszych wydarzeń, jaki miały miejsce w tym okresie, wykorzystano pozostałe w zbiorach rodzinnych nieliczne, lakoniczne zapiski oraz wzmianki i komunikaty w prasie.

(…) Po przybyciu do Warszawy Ruszczyc wstępuje do Armii Ochotniczej, gdzie zostaje skierowany do wydziału propagandy Oddziału II Inspektoratu Generalnego.

 Sobota 14 sierpnia (1920)

... W rejonie na wchód od Warszawy, rozpoczęło się natarcia 3 i 16 armii sowieckiej, które otrzymały kategoryczny rozkaz opanowania stolicy. Pierwsze uderzenie nieprzyjaciel skierował na Radzymin, który pod naporem przejściowo opuszczony, dzielnym atakiem 1 Litewsko – Białoruskiej Dywizji, został odzyskany ...” Komunikat Sztabu Generalnego WP z 14 VIII 1920.

 18 – 30 VIII (1920)

(…) Na tereny niedawnych walk wyruszają z polecenia Inspektoratu Generalnego Armii Ochotniczej ekipy korespondentów wojennych.

W skład ekipy, która która udała się samochodem do Radzymina i Wyszkowa, obok Ruszczyca wchodzili Stefan Żeromski i Adam Grzymała – Siedlecki.

 

Tak więc nie dowiedziałem się, jak widział Wyszków w sierpniu 1920 r., korespondent wojenny szeregowiec prof. Ferdynand Ruszczyc.piątek, 07 sierpnia 2015

07 sierpnia 2007 r. zmarł Profesor Ludwik Maciąg, Honorowy Obywatel Wyszkowa.

.

foto Elżbieta Szczukaczwartek, 06 sierpnia 2015

Wielokrotnie pisałem o powodzi. No bo przecież, jak wygląda powódź – każdy widzi. Trzeba pogłębiać rzekę, budować wały p. powodziowe. Same kłopoty. Ale susza, niska woda – komu to szkodzi. Można przyjemnie się wykąpać. Ale jak przy okazji plony są zniszczone przez suszę – to będzie odszkodowanie.

Gdy bobry zatrzymają, na swoich tamach, trochę wody, to wróg i szkodnik. Należy się odszkodowanie.

Ostatnio zaczyna się mówić o małej retencji. A bobry mogą być pomocne w jej tworzeniu.

Może taka mała retencja, przynajmniej częściowo ograniczą straty wynikłe z obu kataklizmów.

Dziś w Wyszkowie poziom wody wynosił 153 cm. Trochę mało.

 

 

.

.

.

.poniedziałek, 03 sierpnia 2015

Jak informuje „Nowy Wyszkowiak” w Wyszkowie było tak:

1 sierpnia, w 71. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, punktualnie o godz. 17.00 Wyszków oddał hołd powstańcom. Centrum miasta stanęło, zawyły syreny, zatrzymały się samochody, przystanęli przechodnie, zapłonęły race. Krótka uroczystość odbyła się przy pomniku Gloria Victis, u zbiegu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej.

 Na zdjęciach można zobaczyć mieszkańców w mundurach, mundurkach, świątecznie ubranych, z flagami, transparentami. Pomnik ozdobiony wieńcami, zniczami. Wyglądało to imponująco.

 W miejscu byłej gajówki Giziewiczka, na Fideście, postawiono kiedyś tablicę pamiątkową informującą, że stąd, po szkoleniu na leśnym poligonie szli do powstania żołnierze batalionu „Zośka”.

1 sierpnia 2015 r. o godz 5.30, miejsce wokół kamienia z z pamiątkową, wyglądało tak.

  foto. Józef K.Może później, ktoś z oddających hołd powstańcom, postawił przynajmniej jeden znicz.

Chętnie usłyszę taką wiadomość.

 

P.S. Uprzedzam zarzut. Nie zawsze jestem w takiej kondycji, by dotrzeć tam pieszo czy na rowerze.