Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
niedziela, 30 sierpnia 2009

W tym roku Dni Wyszkowa pod znakiem deszczu. Wieczorem przestało padać i buchnęło płomieniami.

Najpierw tańce z ogniem w wykonaniu wyszkowskiego zespołu sztuk walki, potem "Prometeusz" teatru z Krakowa.

DSC_0074

.

DSC_0075

.

DSC_0081

.

DSC_0105

.

DSC_0111

.

DSC_0123

.

DSC_0154

.

PROMETEUSZ

DSC_0183

.

DSC_0185

.

DSC_0191

.

DSC_0211

.

DSC_0215

.

DSC_0235

.

DSC_0237

.

DSC_0255

.

DSC_0261

13:21, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
niedziela, 23 sierpnia 2009

Oni w Broku, zabrali pewnie z rzeki całą inicjatywę. Inni mogą, a w Wyszkowie, z rzeką, nie płynie już nic!

DSC_0032

.

DSC_0002

.

DSC_0004

.

DSC_0005

.

DSC_0009

.

DSC_0013

.

DSC_0014

.

DSC_0016

.

DSC_0018

.

DSC_0020

.

DSC_0022

.

DSC_0025

.

DSC_0026

.

DSC_0030

 

poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Jakiś czas temu, poproszony przez burmistrza, uczestniczyłem w pracach komisji „śmieciowej”. Efektem prac komisji miało być usprawnienie zbiórki odpadów komunalnych, tak by na stale składowanie na wysypiska, trafiało jak najmniej odpadów.

Komisja zaproponowała kilka rozwiązań organizacyjnych dla realizacji tego celu. Zaproponowano między innymi zmianę: opłat i częstotliwość odbioru odpadów w zależności od wielkości gospodarstwa, informowanie „producentów” odpadów o zasadach ich selekcji, zaproponowano sposób nadzoru nad odbiorem z szamb i zdawaniem do oczyszczalni, nieczystości płynnych.

Na jednej z sesji Rady Miejskiej, zapytałem burmistrza, jak przebiega realizacja wniosków komisji. Stwierdził, że urzędnicy pracują nad realizacją tych wniosków.

Za jakiś czas w lokalnej prasie opublikowano wskazania, zgodnie z wnioskami komisji, jak sortować odpady. A tymczasem „operator” dalej sypie posortowane przez mieszkańców odpady do jednego samochodu. Kilka dni temu poinformowano, że na Zalewie Zegrzyńskim wprowadzono zakaz kąpieli, bo wykryto w wodzie bakterie pochodzące z nieoczyszczonych ścieków. Czy to aby nie z tych gmin, gdzie obowiązują takie zasady zbiórki ciekłych odpadów komunalnych jak w Wyszkowie?

Pracując, na zaproszenie burmistrza, w powołanej przez niego komisji liczyłem, że po jakimś czasie dowiem się jak wnioski komisji są wykorzystane. Jako jedyny, nie związany z „władzą”, uczestnik prac komisji, nie jestem informowany drogą służbową o realizacji jej wniosków.

Burmistrzu! Popraw się!

Tych kilka obrazków, to skojarzenie z powiedzeniem o jedzeniu żaby.

DSC_0005

.

DSC_0008

 

21:01, wieslawcz
Link Komentarze (2) »
sobota, 15 sierpnia 2009

Dziś rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. Tak działo się wtedy w Wyszkowie.

Tekst pochodzi z gazety Kurier Warszawski – Dnia 20 sierpnia 1920 r.

 

Marchlewski, Dzierżyński & Kohn.

Firma „etablowała się” przed tygodniem w Wyszkowie jako „rząd komunistyczny polski”, nie zdążyła jednak rozwinąć swoich operacji. O tym historycznym fakcie tak informuje „East – Express – Telegraph”:

Dnia 15 b. m. rano zjechał do Wyszkowa dwoma eleganckimi automobilami „urząd komunistyczny”, wysłany przez sowiety do Polski . Zażądano od proboszcza miejscowego czterech pokoi dla sowieckiego rewolucyjnego komitetu. Mieszkanie to mieli opuścić jenerałowie sowieccy, mieszkający tam od środy, a zajęli je Marchlewski, Dzierżyński i Kohn, oraz przydzielony im komisarz ludowy. Czwarty członek owego „rządu”, Unschlicht, pozostał w Białymstoku, albowiem złamał nogę. Plakatami proklamowano zaraz nowy rząd.

W rozmowie z wybitnym obywatelem miejscowym Marchlewski i Dzierżyński zapowiedzieli jednoczesny wybuch rewolucji komunistycznej w Warszawie, prowadzonej przez kilka tysięcy komunistów warszawskich, którzy zaatakują z tyłu wojska polskie, walczące z wojskiem sowieckim na froncie. Po wejściu do Warszawy zaprowadzone będą porządki komunistyczne w calej Polsce, burżuazja będzie wyrżnięta, a zaraz potem nastąpi czas zemsty nad polską entantą, wspomagającą plutokrację polską. Przedewszystkiem zemsta zwróci się przeciwko Francji a pierwszym etapem tej zemsty będzie wybuch rewolucji spartakowców, którzy są całkiem gotowi do akcji i czekają tylko hasla.

W poniedziałek 16 b. m., nadeszły widocznie do tych panów niepomyślne dla nich wieści z frontu, gdyż urządzili wspólnie z jeneralicją miejscową naradę, a potem wsiedli do swoich eleganckich automobilów i znikli, nie zostawiając adresu swoim nowym poddanym wyszkowskim.

W czasie pobytu bolszewików w Wyszkowie utworzono miejscowy komitet, na czele którego stanął buchalter miejscowej fabryki wyrobów żelaznych, Podgórski i dwu żydów. Komitet ten i kilkuset żydów opuścili Wyszków w środę razem z wojskami bolszewickimi. Dla czerezwyczajki zarekwirowano w Wyszkowie lokal, posiadający piwnice i ogród.

Kiedy wyrażano wobec Dzierżyńskiego obawy, czy nie zanosi się w Wyszkowie na taki sam teror krwawy, o jakim opowiadają ogólnie, przyczem wiadomo, że ofiary chowane są po piwnicach, odpowiedział Dzierżyński, że dla wielkiej sprawy nie wolno szczędzić ofiar. - Kiedy połowa wsi się pali – tak mówił – konieczne jest rozwalić choćby najpiękniejszy dom, w środku wsi położony, byle nie dopuścić pożaru dalej. Zresztą – mówił – wszakże dotychczas był teror burżuazji, więc nic nie szkodzi, że się zacznie teror proletarjatu. W Polsce, jak dotychczas, teroru w ogóle się nie stosuje. W Białymstoku nikt nie był rozstrzelany. Największym błędem chrześcijaństwa jest nauka o wolnej woli. Ludzkość powinna być wychowana w innych pojęciach dobra i kierowana według zasad, z góry narzuconych. Trzeba narzucić ludzkości drogę, która ma iść, o wolnym wyborze niema mowy.

W czasie tygodniowego pobytu swego bolszewicy zabrali wszystkie konie z powiatu i zrujnowali cała wielką własność. Z dworów pozabierano wszystko, odzież, meble, dwór w Rybienku doszczętnie zniszczono, a na pożegnanie, wedle zwyczaju bolszewickiego, kałem zanieczyszczono. Rozgrabiono także sklepy i aptekę. Grabież odbywa się z urzędu przez t. zw. „komitet pouczatu wojenno – trofiennoj czasti”, oraz prywatnie przez poszczególnych żołnierzy i całe oddziały. Ten ostatni rodzaj, wobec pobytu w miejscu „wysokiego rządu”, mało był stosowany w Wyszkowie. Zabrano, jako zakładników, wszystkich obywateli ziemskich, oraz wielu chłopów z wsi okolicznych, oraz dwu księży, Żurawskiego z Nasielska i Dmochowskiego z Radzymina. Księdza Żurawskiego zabrano przy udzielaniu ostatnich sakramentów umierającemu.

 

 

Kopie stron gazet z których pochodzą – ten i poprzedni tekst – eksponowane były w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie z okazji 85 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

czwartek, 13 sierpnia 2009

Elewator.

DSC_0165

.

DSC_0175

08:08, wieslawcz , FOTO
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 sierpnia 2009

15 sierpnia 2009 odbędą się obchody 89. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W tamtym czasie prasa pisala tak:

 

GAZETA PORANNA. Nr 217 Warszawa, poniedziałek 23 sierpnia 1920 r.

Generał Haller i Ambasador francuski w Wyszkowie.

Komuniści w Wyszkowie. - Co mówił Dzierżyński. - Zdrajców pod sąd.

Dowództwo frontu północno – wschodniego nadsyła nam następujący komunikat: Generał Haller, dowódca frontu północnego zwiedził w sobotę 21.8 w towarzystwie p. Ambasadora francuskiego Jusserand'a miejscowości oswobodzone od najazdu bolszewickiego. Zwiedzono linię Zegrze – Serock – Wyszków.

Podczas podróży generał Haller rozmawiał z proboszczem wyszkowskim, który miał u siebie za najazdu rząd komunistyczny polski, przygotowany do rządów po zajęciu Warszawy.

Rząd składał się: z dwóch Polaków – Dzierżyński i Marchlewski. Projekty rządu komunistycznego przedstawia ks. proboszcz w sposób następujący: bolszewicy po przejściu Polski połączą się ze spartakowcami i później wspólnie ruszą na Francję.

W samym Wyszkowie rząd komunistyczny prowadził się stosunkowo znośnie , ale po za granicami Wyszkowa gwałty i rozboje były na porządku dziennym. Rekwirowano podwody, z których niektóre potonęły podczas przeprawy pod Serockiem. Następnie Marchlewski obiecywał sobie skonfiskować (zrabować) wszystkie większe firmy w Warszawie. Ks. proboszcz uważa, że uratowani powinni ofiarować część swego mienia na Skarb Państwa.

Dzierżyński znowu twierdzi, że kościół katolicki gubi człowieka. W końcu ks. proboszcz i burmistrz wyszkowski zameldował , że za wyjątkiem 8 Polaków wszyscy robotnicy fabryki żelaza sprzyjali komunistom.

Poniżej podajemy nazwiska główniejszych komunistów, którzy działali w Wyszkowie: (...).

[w oryginalnej odbitce 11 nazwisk]

 

wtorek, 11 sierpnia 2009

W komentarzu do wpisu „Miarka się przebrała. Wpis 10.” mike napisał: Cóż za nieznajomość prawa i realiów... według ewidencji gruntów omawiany teren to nieużytki stanowiące własność prywatną. Kopalnia i teren wokół niej to obszar Gminy Wyszków. Nadleśnictwo Drewnica i Wójt Gminy Zabrodzie nic do tego terenu nie mają.

Czyżbym wykazał się „nieznajomością prawa i realiów...”?

Ten teren może być i czyjąś własnością prywatną a ja nie mam obowiązku śledzić kto co ma. To, że w ewidencji gruntów jest wpis, że to są nieużytki – to już jest tylko część „realiów”. Ten teren to prawnie ustanowiony obszar Natura 2000, w ewidencji zanotowany jako: PLH140013 Wydmy Lucynowsko – Mostowieckie. To, że urzędnicy przyjmują do wiadomości i rozpowszechniają tylko część informacji prawnej to wina urzędników i problem dla lokalnych społeczności.

 

Na obszarze PLH140013 występują siedliska: Wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi (kod 2330) i Suche wrzosowiska (kod 4030).

Charakterystyka obszaru wg oficjalnego zapisu przedstawia się następująco:

PLH140013

Obszar położony jest w środkowej części woj. mazowieckiego (większość obszaru należy do gminy Wyszków, a niewielka część południowo-wschodnia do gminy Zabrodzie). Są to zarówno tereny leśne, jak i nieużytki i niewielkie płaty gruntów rolniczych. Między Mostówką, a Lucynowem rozciąga się kompleks wydm porośniętych murawami psammofilnymi, wrzosowiskami oraz różnymi zbiorowiskami borowymi. Pożar w 1993 r. zniszczył znaczną część lasów, jednocześnie spowodował bardzo silną ekspansję mącznicy lekarskiej Arctostaphylos uva-ursi (gatunku chronionego), której płaty osiągają powierzchnię 100-200 m2. Stanowisko to można zaliczyć do największych znanych stanowisk w Polsce. Na omawianym terenie obok wrzosowisk mącznicowych występują także murawy szczotlichowe, wrzosowiska oraz zróżnicowane troficznie zbiorowiska borowe.

Status ochronny: obszar nie jest chroniony. Projektuje się utworzenie rezerwatu przyrody lub zespołu przyrodniczo - krajobrazowego.

W opublikowanych „Ogólnych zaleceniach dla ochrony typów siedlisk .....” dla Natury 2000, zalecenia ochronne, dla występujących tu siedlisk, mówią o ograniczeniu użytkowania turystycznego i rekreacji.

No i na koniec. Wg karty informacyjnej obszaru, nadzór nad PLH140013 sprawuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie.

Wiesław Czapski

08:56, wieslawcz
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Jerzyki odleciały i już. Taka na nie przyszla pora. Wg fachowych obserwacji do 15 sierpnia odlatują wszystkie.

 

05:52, wieslawcz
Link Komentarze (1) »
niedziela, 09 sierpnia 2009

Decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 5 marca 2009 r. powinna zostać doprowadzona do stanu pierwotnego kopalnia żwiru na Wydmach Lucynowsko – Mostowieckich. Państwo Kurpiewscy mają na to czas do końca tego roku. Odwołali się wprawdzie od tej decyzji do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ale czy zdążą posprzątać do wyznaczonego terminu? Dyrekcja Generalna też chyba nie spieszy się z rozstrzygnięciem sporu.

Tymczasem właściciele wściekłych maszyn zwanych quadami orzą wydmę bez żadnych skrupułów.

No bo kto ma przypilnować tam porządku? Może osobiście minister, który zaliczył występującą tam mącznicę lekarską do roślin chronionych. Może nadleśnictwo w Drewnicy, któremu ten teren podlega, może burmistrz Wyszkowa i wójt w Zabrodziu, może straż miejska a może opatrzność?

A tak naprawdę, to kto powinien postawić tablicę informującą o obywatelskich obowiązkach wobec przyrody na tym terenie? Może ktoś wie?

Dla ułatwienia, przy roztrząsaniu tego problemu, wstawiono w środku wydm, wersalkę dla ewentualnego „ucięcia sobie” drzemki.

DSC_0242

.

DSC_0252

.

DSC_0253

.

DSC_0254

.

DSC_0258

.

DSC_0263

.

DSC_0238

.

DSC_0247

.

DSC_0270

22:29, wieslawcz
Link Komentarze (2) »
sobota, 08 sierpnia 2009

Kolejny raz most na Bugu, na obwodnicy Wyszkowa, stał się inspiracją dla wykonania kilku zdjęć. Księżyc w pełni zdawał się sprzyjać wykonaniu ciekawych ujęć.

No ale coś nie „zagrało”. Chyba było już zbyt ciemno i nie udało się.

A może ktoś podpowie jak to zrobić?

DSC_0214

.

DSC_0205

.

DSC_0201

.

DSC_0202

.

DSC_0210

.

DSC_0220

.

DSC_0219

20:52, wieslawcz , FOTO
Link Komentarze (2) »

W dniu wczorajszym, w drugą rocznicę śmierci NASZEGO PROFESORA Ludwika Maciąga, spotkali się JEGO znajomi, przyjaciele, uczniowie.

W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się premiera filmów Andrzeja Machnowskiego.

Filmy to relacje z uroczystego nadania Profesorowi honorowego obywatelstwa Wyszkowa i Jego pogrzebu.

Filmy te wprawiły widzów w ogromny smutek. Profesor przypuszczalnie nie tolerowałby takiego nastroju. Uczestnicy spotkania przenieśli się więc na taras przed biblioteką, i jak to było w zwyczaju na licznych u Niego spotkaniach, pośpiewali sobie lubiane piosenki.

DSC_0189

.

DSC_0197

sobota, 01 sierpnia 2009

W upalny sierpniowy dzień owady z apetytem popijają nektar.

DSC_0009

.

DSC_0042

.

DSC_0001

.

DSC_0152

.

DSC_0004

.

DSC_0006

.

DSC_0007

.

DSC_0016

.

DSC_0017

.

DSC_0023

.

DSC_0025

.

DSC_0020

.

DSC_0021

.

DSC_0027

.

DSC_0050

.

DSC_0052

 

16:43, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (1) »