Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
poniedziałek, 23 lipca 2012

W Opolu nie tylko renowacja starych budowli. Powstają także nowe.

.

.

.

.

Sporo słuchaczy wysłuchało koncertu.

A może tak zorganizować plenerowe występy także wyszkowskich zespołów. Lato nie jest długie a zespołów u nas jest wiele.

.

.

.

.

.

.

.

.

06:40, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 lipca 2012

Może nie widać tego lata, ale o 5-tej rano widoki są jak należy. Ale dostępne są tylko dla wędkarzy i tych co biegają z canonami czy nikonami.

 

.

.

.

.

.

wtorek, 17 lipca 2012

Na portalu www.opole.pl czytamy:

Secesyjna fontanna jest dziełem berlińskiego rzeźbiarza Edmunda Gomanskyégo, którego podpis widnieje u spodu jednej z bocznych postaci. Rzeźba przedstawia boginię urodzaju Ceres (grecka Demeter) w otoczeniu córki Prosperiny (gr. Persefona), rybaka i skalnika, uosabiających opolskie rolnictwo, rybactwo i przemysł wapienniczo - cementowy. Wykuta na cembrowinie basenu sentencja, dziś niewidoczna, była apoteozą sukcesów pracy na roli i w przemyśle.

Główna postać Ceres wznosi się wysoko na bogatym cokole z muszli, kształcie charakterystycznym dla stylu secesji. Aż do czasu ostatniej wojny była ona osłonięta ażurowym, kutym w miedzi, kunsztownej roboty baldachimem. Wyniosłość rzeźby podkreślało jeszcze posadowienie na klombie wyniesionym nieco ponad poziom placu..

.

.

.

.

.

poniedziałek, 16 lipca 2012

 

Na portalu opole.gazeta/opole przeczytałem:

Most Groszowy w Opolu dla zakochanych ma inną nazwę. To most miłości, na którym przywieszają kłódki z wygrawerowanymi inicjałami, a kluczyk wrzucają do wody. Ma to zapewnić wieczne trwanie uczucia.

Wieszanie tzw. "kłódek miłości" rozpoczęto w połowie lat 90. we Włoszech, dzięki powieści "Trzy metry nad niebem" Federico Moccii. Opowiada ona historię młodych rzymian, którzy na znak miłości zawieszają kłódkę ze swymi imionami na starym moście Ponte Milvio. Ma ona symbolizować niezniszczalność ich uczucia. Kluczyk wrzucili do Tybru, żeby zapewnić trwałość miłości.

Autor pomysł zaczerpnął podobno z Florencji. Uczniowie tamtejszej szkoły Sanita in Costa San Giorgio, wraz z zakończeniem zajęć zabierali kłódki od swoich szafek i wieszali je z wyznawaniem swoich uczuć na najstarszym moście w mieście - Moście Złotników (Ponte Vecchio).


Więcej...
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,12130611,Milosc_na_moscie_zamknieta_na_klodke__WIDEO__ZDJECIA_.html#ixzz20l3o2Bez.

.

.

.

.

sobota, 14 lipca 2012

Gdzieś tam wybudowano takie cuda. Służą do doprowadzenia wody do kranów.

Ostatnio znalazł się ktoś, komu chciało się odnowić elewacje i pięknie zagospodarować otoczenie.

Pewnie odwiedzający ten blog domyślają się gdzie to.

 

.

.

.

.

.

.

piątek, 13 lipca 2012

I tylko LIRA trwa niezmiennie. Głów przybywa bo wyrastają z trawy i z kamienia?

A w Wyszkowie nadal straszą ogrodowe betonowe maszkary.

Za jakieś 150 lat w przewodniku napiszą:

Fontanna przy ul Sowińskiego. Autor nieznany. Zakupu dokonała Rada Miasta w składzie popularnych dekoracji ogrodowych. Dekoracje takie stosowano do zdobienia ogródków przydomowych obok gipsowych krasnali i bocianów. 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

czwartek, 12 lipca 2012

Przed kilku laty zrobiłem w Opolu zdjęcie drobnych fragmentów murów miejskich. Zdjęcia można zobaczyć we wpisie z dnia 23.01.2009 r. p.t. „Wspomnienia z powojennego Opola”.

Dzisiaj ta okolica wygląda tak.

 

.

.

.

.

.

Zachowały się też fragmenty Zamku Górnego. Kiedyś takie mury były dobrym zabezpieczeniem miasta..

.

.

 

Przy okazji taka uwaga. Przez wiele lat mieszkałem w Opolu i wiedza o historii tych zabytków była głęboko skryta, albo nie potrafiłem do niej dotrzeć. Teraz na www.opole.pl bez trudu można o tym poczytać. I robię to teraz z wielkim zainteresowaniem.

Brawo mieszkańcy i władze Opola.

 

niedziela, 08 lipca 2012

Pani Elżbieta Szczuka uraczyła nas wielkim pakietem informacji o ważnych ludziach Wyszkowa, których groby znajdują się na Cmentarzu Parafialnym.

Wreszcie można poczytać, w jednej książce, o naszych mieszkańcach tworzących historię miasta. Wcześniej autorka pisała o nich w Nowym Wyszkowiaku.

Gmina Wyszków w całości sfinansowała wydanie tej książki i dzięki temu niejeden czytelnik zrozumie, choć trochę, historię.

 Autorce gratuluję wiedzy i wytrwałości w jej upowszechnianiu!

 Książkę można otrzymać w UM w Wyszkowie – gratis.

 08:15, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 lipca 2012

Na www.opole.pl Piotr Paweł Maniurka tak pisze:

 Ślady pierwszych chrześcijan w Opolu sięgają X wieku. Według tradycji biskup Pragi Wojciech, idąc do Gniezna zatrzymał się w grodzie opolan, gdzie ochrzcił pierwszych wyznawców. Na pamiątkę tego pobytu opolanie obrali go patronem miasta i dedykowali małą kapliczkę, stojącą do dnia dzisiejszego na wzgórzu uniwersyteckim.

 W kościele Trójcy Świętej zachowanych jest kilka kaplic. Najcenniejszą jest gotycka kaplica św. Anny, zwana Piastowską. Wzniesiona została ok. 1309 r. Trójprzęsłowa, na planie prostokąta, prostopadle przyległa do bryły kościoła. Wnętrze kaplicy nakryte jest gwiaździstym późnogotyckim sklepieniem z II poł. XV w. z trzema zwornikami (środkowy z rzeźbionym orłem piastowskim w koronie). Żebra ceglane spływające na wieloboczne wsporniki z gzymsem i wałkiem. Pośrodku kaplicy usytuowane są gotyckie nagrobki książąt, wykonane przez rzeźbiarza związanego z kręgiem parlerowskim w Pradze między 1378 a 1382 r. z fundacji księcia Bolesława III. Płyty z inskrypcjami przedstawiają zmarłych książąt. Na jednej wyrzeźbione są postacie książąt Bolka I (zm. 1313 r.) i Bolka II (zm. 1356 r.), którzy przedstawieni są w rycerskich zbrojach, dzierżąc tarcze z orłami piastowskimi oraz miecze. Na drugiej płycie widnieje postać księżnej Anny (zm. 1378 r.) i księcia Bolka III (zm. 1382 r.). Podobnie,książę trzyma w lewej ręce tarczę z orłem, a w prawej sztylet. Książęta nogi mają oparte na małych lwach, a księżna Anna na piesku. Wyeksponowane w kaplicy nagrobki należą do nielicznych tego typu gotyckich zabytków zachowanych na Śląsku. Po ostatniej konserwacji (w 2008 r.) nabrały świeżości i nowego blasku.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.W czasie ostatniego pobytu w Opolu napatrzyłem się na ciekawe miejsca.

Stary budynek mieszkalny wyremontowano z przeznaczeniem na bibliotekę, dobudowano pawilonową konstrukcję i wszyscy się dziwują, że powstała taka ciekawa architektonicznie budowla.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

czwartek, 05 lipca 2012

Opole budowało się blisko rzeki. Budowano młyny napędzane wodą, obok magazyny, domy mieszkalne.

Po wojnie, zupełnie zapomniano o potrzebie remontu tych domów. Teraz z radością patrzę jak można pokazać to co cenne w mieście.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 
1 , 2