Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
czwartek, 31 lipca 2008

„Żołnierze Starówki" Lucjan Fajer „Iskry" Warszawa 1957, a dokładniej; „Druk ukończono we wrześniu 1957".

 To było raptem 13 lat po upadku Powstania. Było Powstanie. Wszyscy wiedzieli. Ale ta książka, jedna z pierwszych w PRL, opowiada o tamtej wojnie tych młodych ludzi. Dlaczego to było tak skrzętnie chowane przed ludźmi? To aż 12 lat - do Października - by zaczęto głośno mówić i pisać - że tak było.

 Ale to było tylko 13 lat! Ktoś kto miał wtedy 20 lat, w 1957 raptem 33. To były przecież wciąż świeże przeżycia dla tych, którzy przeżyli to piekło. Dla innych - jak ja - to była odległa historia. Kiedyś, w Warszawie, tak daleko. W międzyczasie, w 1945 przyjazd z Drohobycza do Bytomia a potem do Opola, szkoła podstawowa a tam jakieś „zjednoczeniowe" akademie i klepanie pochwalnych wierszy. Francuska wojna w Wietnamie, codzienne słuchanie radia BBC, chyba już Głosu Ameryki i Wolnej Europy.

Z tego radia, bo nie z PR, wiedziałem coś o Powstaniu. Potem śmierć Stalina i „uroczyste" słuchanie w szkolnej świetlicy transmisji z jego pogrzebu. Poznań w czerwcu 1956 r. potem Październik i można było czegoś oficjalnie się dowiedzieć.

 Euforia a także dyskusje o roli Powstania, filmy, literatura - czas płynął, mijały kolejne lata i dziesiątki lat. Zaciera się w pamięci, nawet uczestników Powstania, jego tragizm, straty bliskich i Polaków.

Co dzisiaj z tych zdarzeń zostało? Długo oczekiwane Muzeum i formalne uroczystości upamiętniające ..... .

 Czy można mieć pretensje do młodych, że tylko nielicznych to trochę obchodzi? To przecież było tak dawno! Prawie 20 lat minęło od wyborów 1989 r. Dziewięć lat wcześniej wybuchła Solidarność, od Marca 68 to 12 lat, i do Października 56 kolejne 12. To kilka pokoleń!

 Wnioski? Jak zawsze w oglądzie takich zdarzeń, z perspektywy uciekającego czasu, do zapamiętania zostają tylko strzępy wspomnień i fachowa dokumentacja dla szkolenia szefów sztabów.

 Dla zwykłych śmiertelników jest jeden wniosek - jeżeli chcą myśleć - że lepiej budować niż burzyć.

Dosłownie i w przenośni!

 

Dzisiaj byłem przy tablicy pamiątkowej w Giziewiczce. Stąd w 1944 r. szli do Powstania szkoleni tu żołnierze.

Czy rocznica Powstania Warszawskiego nie jest dobrą okazją do przypomnienia, że aby wojować to trzeba się tego też nauczyć!

 Jak zresztą wszystkiego!

 Jutro idę, w jednoosobowej delegacji, złożyć tam małą wiązankę kwiatów. Ciekawe czy kogoś jeszcze spotkam na tym, nieoznaczonym w terenie odludziu?

P1100778 Giziewiczka

W te upalne dnie, w środę rano, nad Bugiem pokazała się ciemna mgła. Z balkonu mojego mieszkania, było widać, jak bardzo szybko przemieszcza się nad miasto. Za chwilę słońce ugrzęzło w wilgotnej wacie. Komin ciepłowni znikł, zrobiło się chłodno i mrocznie.

Na obrazkach to wyglądało to tak.

parkig rano

.

P1100770

10:58, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 lipca 2008

Rankiem, w sobotę czy niedzielę nad Bugiem można spotkać niewyspanych wędkarzy. Słychać narzekania „ryba nie bierze", a w wodzie, obok wędki skacze ryba - i to jaka!

W wodzie widać konstrukcje mające zapobiec atakowi wody na żwirownię. Przy okazji ktoś pozbył się gruzu budowlanego, topiąc go w rzece. Czy całkiem legalnie? Pewnie tak, skoro nikt nie zarządził jego wyławiania.

 A w rzece płynie piana, brudna, brązowa. Ciekawe skąd? Czy kilkaset metrów dalej, na plaży, można było się kąpać?

 Na szosie do Warszawy, w Lucynowie, definitywnie zmieniła się perspektywa. Z dala, jadąc z Wyszkowa, widać już tylko potężny wał ziemny obwodnicy.

 Kierowcy nie zawsze uważają, może są tak zmęczeni jak ten z Estonii, który „położył" potężne auto na boku. A miało być lepiej na nowej obwodnicy!

P1100742

.

P1100750

.

P1100740

.

P1100741

.

P1100748

.

P1100751

.

P1100755

sobota, 26 lipca 2008

Jerzyki wrzeszczą jak opętane. W sierpniu, pewnego dnia, po przebudzeniu, będzie c i s z a! To znak, że pędzą daleko, na drugą półkulę. Za rok znowu przylecą.

Może trzeba pomyśleć o budkach lęgowych? W murach domów coraz mniej szpar gdzie jerzyki budują gniazda.

 Spacerując dzisiaj rano po Wyszkowie widziałem efekty panoszenia się, chyba nocnych, łobuzów. Wybita szyba w kapliczce to występek, próba wybicia pancernej szyby w banku i to pod okiem monitoringu, to pewny zapis w kronice policyjnej.

 Burmistrz pisał w swoim liście o śmieciach, że wszyscy się na tym znają . Ma rację. Kawki potwierdzają taka tezę.

P1100654

.

P1100657

.

P1100667

.

P1100703

.

P1100705

.

P1100646

.

P1100648

.

P1100653

.

P1100726

.

P1100727

.

P1100733

.

P1100737

.

P1100738

18:30, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 lipca 2008

Wczoraj o 20,48 pokazała się nad Wyszkowem nocna tęcza! Najpierw, przy głębokim już zmierzchu, wyższe budynki, wieża kościelna i maszt radiostacji straży pożarnej oświetlone były na czerwono promieniami zachodzącego słońca, potem nagle pokazała się tęcza. Nocna tęcza.

P1100631foto Radek Czapski

17:35, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (1) »
środa, 23 lipca 2008

Prace wykończeniowe na moście i w jego otoczeniu trwają. Na rzece umacnianie brzegów - więc faszyna, kamienie barki, motorówki ...

Na moście i pod nim stawianie barier ochronnych, malowanie, podnośniki, pompy, farby - krzątanina.

Sądząc jednak po zainteresowaniu nadzoru, który „spadł z nieba" na prowizoryczne lądowisko, prace zbliżają się do końca. Chyba zbliża się już odbiór. Zastanawiam się jak trafić na próby obciążeniowe mostu. Pewnie zadzwonię do szefostwa budowy. To może być bardzo ciekawe! Czy dzisiaj konstruktor - jak kiedyś - ryzykuje „własną głową" stojąc pod maksymalnie obciążonym mostem?

P1100625

.

P1100624

.

P1100627

.

P1100628

.

P1100629

.

P1100630

.

P1100623

poniedziałek, 21 lipca 2008

Na tym blogu pod datą 28 maja pisałem o „Użytkach ekologicznych w Puszczy Białej". Ola w imieniu działkowców z Tuchlina prosi o dokładniejsze wskazanie drogi do żerowiska bobrów.

Jest kolejny wpis na „Użytkach ..." ! Pisze PRZEWODNIK! I to jaki!

Zainteresowanych zapraszam do przeczytania komentarza. Warto!

niedziela, 20 lipca 2008

 P1100601

Nareszcie z poziomu podnóża skarpy w parku widać, że przez Wyszków płynie Bug. Wycięto wiele krzaków rosnących nad wodą i pewnie ktoś będzie niezbyt zadowolony, że ptaki stracą miejsce gniazdowania. Niech tak będzie, ale niech nikt nie kombinuje przy innych fragmentach nabrzeża rzeki. Jakieś pomysły o koncesji na pogłębianie Bugu powinny być zakazane głosem opinii publicznej. Niech rzeka pozostanie taką jak widać.

P1100604

.

P1100611

.

P1100598

.

 P1100612

.

P1100609

.

P1100610

.

 Wystarczy, że w Świniotopii już od kilku lat łamane jest prawo bo nie można przejść wzdłuż brzegu Liwca.

 

W Wyszkowie mimo „oporu władzy" udało się ją skłonić do tego, by zadbała o grób nieznanego żołnierza z 1939 r. Dziś to miejsce tak wygląda, a jeszcze jakiś czas temu było tu śmietnisko.

P1100602a

.

Można coś zrobić dla miasta. Można! To dlaczego obrażać się na tych co przedstawiają administracji problem i proponują sposób jego rozwiązania.

A o grób NN żołnierza września, upomniał się szef Klubu Ekologicznego w Wyszkowie Jerzy Cabaj.

08:47, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 lipca 2008

 

W czwartek przez kilka chwil obserwowałem sesję Rady Miejskiej. W trakcie obrad ktoś zainteresował się sprawą dzikich wysypisk śmieci. Zaproponowano ustawienie kontenerów na śmieci w miejscach „wrażliwych" na terenie gminy. Kto inny upomniał się o sprawniejsze egzekwowanie przez straż miejską obowiązku posiadania przez mieszkańców umów z firmami odbierającymi śmieci.

 No i wyszło jeszcze raz, że trudno jest uruchomić duże przedsięwzięcie gospodarcze. Takim jest organizacja zbiórki odpadów.

Dopiero 4 lata - powiedział burmistrz - trwa zawieranie obowiązkowych umów z właścicielami posesji na odbiór odpadów. Straż miejska kończy już kontrolowanie ostatnich takich co jeszcze umów nie posiadają.

W dzisiejszych, informatycznych czasach, tyle czasu potrzeba by zebrać takie informacje? To w gminie nie używają komputerowego wykazu „dymów"? A firmy czyszczące miasto to wykaz zawartych umów mają w zeszycie z powyrywanymi kartkami czy też w bazie danych w komputerze. Czy porównanie tych wykazów to zbyt trudne zadanie? Straż miejska może wtedy celować w tych co jeszcze umowy nie mają. Proste? No chyba, że nie wiem o właściwej organizacji pracy obowiązującej w Urzędzie.

 Przy okazji wyjaśniania przyczyn dla których powstają dzikie wysypiska śmieci burmistrz stwierdził, że obowiązkiem każdego właściciela posesji jest dbanie tam o porządek. Nawet w lesie, jego prywatny właściciel, odpowiada za czystość. No, ale skoro wszyscy mają zawarte umowy o wywóz śmieci to dlaczego jednak wywożą je do lasu. Czy burmistrz wie gdzie występuje błąd w systemie? Czy mają to przeanalizować ci, którym wywożą śmieci do lasu? Leśnicy też? A może takiego systemu nie ma i trudno tu coś analizować?

 

A tak przy okazji. Burmistrz stwierdził, że właściciel posesji odpowiada za porządek. Będę bardzo wdzięczny, jak ktoś oznaczy przynajmniej kilka działek w mieście, które są własnością miasta. Niech ich czystość będzie przykładem dla innych!

 Skoro już mamy system selekcji odpadów w mieszkaniach i wystawione, odpowiedniego koloru i z odpowiednimi napisami pojemniki, to gdzie można przeczytać instrukcję jak to obsługiwać. Nie zadowala mnie dosłowne czytanie napisów. Chcę wiedzieć co gdzie sypać i DLACZEGO tak właśnie w Wyszkowie?

 Gdzie można o tym poczytać?

 Próbowałem w internecie i znalazłem instrukcję ale dla Toronto, York and East York w Kanadzie.

 http://www.toronto.ca/greenbin/pdf/newsletter/toronto/news2_polish.pdf

 Na tej stronie można poczytać także w naszym języku:

 Going Green Na Zielono

GREEN BIN in Toronto, York and East York

ZIELONE POJEMNIKI (GREEN BIN) w Toronto, York i East York

ISSUE #2 - FEBRUARY/MARCH 2005

WYDANIE #2 - LUTY/MARZEC 2005

NIEBIESKI, SZARY, teraz ZIELONY... progresywne kolory

w Toronto, York i East York


A taki adres? http://www.vpivienna.org/index.php?op=sz&id=406&pid=-1

To Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii.

Gospodarka odpadami czy wywóz śmieci? A może to jedno i to samo?

 

Zachęcam urzędników do poczytania. Można się czegoś nauczyć.

17:44, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 lipca 2008

 

W latach 50-tych symbolem postępu i rozwoju w PRL były dymiące kominy. Nawet weszły na banknot. Te pieniądze i te kominy niewiele były warte.

Dzisiaj w Wyszkowie można zobaczyć podobne widoki. Lepiej opakowane ale równie dobrze cuchnące. I produkcja mas bitumicznych i cynkowanie ogniowe może imponować, właścicielom i gospodarzom miasta, swoim „rozmachem" i postępem, ale dziś śmierdzi tak jak wtedy. Rakotwórcza smoła i kwas solny truć będą zawsze, bo taka ich natura.

Jeżeli chcemy napisać w folderze reklamującym miasto, że posiadamy tu wspaniałą przyrodę i dużego „emitera" kwasu solnego, to pewnie wzrośnie atrakcyjność działek na terenie „sypialni Warszawy". Że dla lubiących przypływ adrenaliny? Ci też chcą gdzieś mieszkać.

banknot 100zl

ttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/100zl_r_%281950-1978%29.jpg

 

.

 P1100382

.

P1100383

.

P1100388

.

P1100399

.

P1100406

.

Poniżej cynkownia w Wyszkowie. Tu będzie.

P1100582

.

P1100583

.

P1100584

 

poniedziałek, 07 lipca 2008

Brakuje tylko trąby, bo chmury są jak się patrzy. Tylko na najlepszych filmach, zrobionych przez „poszukiwaczy burz", można zobaczyć takie chmury.

Trochę „pokropiło", błysnęło i gdzieś się takie zjawisko rozmyło.

A było to w Wyszkowie, w sobotę. Pierwsze zdjęcie godz 18.36 ostatnie godz 18.54

P1100548

.

P1100551

.

P1100553

.

P1100557

.

P1100561

.

P1100562

.

P1100565

.

P1100570

.

P1100571

.

P1100573

.

P1100574

.

P1100577

.

P1100578

.

 

07:25, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (2) »
sobota, 05 lipca 2008

Jeszcze wczoraj rano zapowiadała się piękna pogoda. Wieczorem i dzisiaj w nocy pięknie popadało.

Na obwodnicy trwają prace wykończeniowe. Budowy pilnuje kilka psów, w tym jeden mający pod opieką maszynę swego pana. Jak operator zostawia na budowie maszynę, pies pilnuje jej całą noc.

 Konkurencja nie śpi. Już dzisiaj reklamuje się cynkownia „elementy do 13 m".

 Plony w tym roku zapowiadają się dobrze. Jestem ciekaw czy ceny na chleb spadną, czy znowu stanie się „krzywda" rolnikom, z powodu spadających cen skupu. Czy znowu „wódz" poprowadzi ich „na blokady"?

P1100463

.

P1100471

.

P1100482

.

P1100488

.

P1100498

.

P1100510

.

P1100507

.

P1100535

.

P1100536

.

P1100538

.

P1100540

.

P1100542

.

P1100546