Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
sobota, 29 czerwca 2013

Wikipedia pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/Nepomuk podaje:

Nepomuk figura świętego , którą można spotkać od Litwy po Niemcy i Włochy. Najwięcej figur znajduje się w Czechach i na terenach dawnych Austro-Węgier, na Śląsku, w ziemi kłodzkiej.

Jan Nepomucen uważany był za patrona dobrej spowiedzi i spowiedników. Miał chronić przed wzburzoną wodą i powodziami, stąd jego pomniki ustawiane były często przy mostach i nad wodą. Nepomuki występują w wielu postaciach: od wyrafinowanych barokowych rzeźb do ludowych świątków. Te ostatnie, charakterystyczne dla terenów Polski, można często spotkać w kapliczkach przy brodach, lub na rozstajach dróg. Jest to efekt ciekawego zjawiska dwutorowości kultu - po okresie propagowania go przez władze kościelne, państwowe i, w ślad za nimi, szlachtę, Jan zaczął być czczony przez niższe warstwy społeczne w charakterystyczny dla nich sposób. W Polsce nepomuki były najpopularniejszymi figurami umieszczanymi w kapliczkach.

  Na Mazowszu spotkałem taką figurę świętego. 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.poniedziałek, 24 czerwca 2013

W nocy "super księżyc" o świcie mgiełka podświetlona wschodzącym słońcem.  Czy można przegapić taką okazję? Niestety mocno się spóźniłem i w czasie fotografowania niewiele tej mgły pozostało. A może zepsuła się maszyna do produkcji sztucznej mgły?

.

.

.

.

.

.

niedziela, 16 czerwca 2013

Tak rośnie w Kręgach.

.

.

.

.

.

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Piękna jest Narew w Ostrymkole Dworskim. Ile tu wędkarzy. Wiele łódek z ekstra silnikami.

Kiedyś przy ujściu rzeczki Wymakracz  do Narwi funkcjonował ośrodek wczasowy filii FSO w Wyszkowie. Około 20 lat temu ośrodek sprywatyzowano. Cały teren podzielono na działki i teraz służy z pożytkiem miłośnikom daczowania. Tylko budynek, kiedyś służący jako stołówka, świetlica pozostał bezpański i tylko szpeci okolicę.

Czy kiedyś to się zmieni?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

niedziela, 09 czerwca 2013

Opolska Gazeta.pl podaje:

Tuż po godz. 14 grupa kilkudziesięciu osób wyszła na drogę wojewódzką w Czarnowąsach i przez 10 minut blokowała przejazd samochodów z Opola do Namysłowa....


Wszystko w ramach walki o rozbudowę elektrowni Opole, choć premier realizacje inwestycji już zapowiedział. Ale protestujący odpuścić nie zamierzają.....

 Protestujący postanowili walczyć, bo jak twierdzą, nie wierzą słowom premiera, który w czwartek zapowiedział realizację rozbudowy Elektrowni Opole. - Obiecywać łatwo, zwłaszcza jemu. Nie traktujemy jednak tych zapowiedzi poważnie i nikt z nas w to nie wierzy, a przecież brak elektrowni to zgaszenie światła dla całej Opolszczyzny - podkreślał obrazowo Sławomir Kłosowski, szef opolskich struktur PiS.

 W sobotę miasteczko namiotowe odwiedził także Mariusz Błaszczak przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.....

 Błaszczak przywiózł także specjalny list od prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który odczytał zebranym. Najważniejszym punktem w nim była obietnica, że jedną z pierwszym decyzji PiS po wygraniu wyborów będzie właśnie rozbudowa elektrowni Opole, bo jest niezbędna Polsce.

 

Wniosek:

Konia kują, żaba nogę podstawia.

 

Cały tekst

http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,14063360,Walcza_o_elektrownie_a_prezes_Kaczynski_list_pisze.html#LokOpoTxt#ixzz2VhLaGbKAsobota, 08 czerwca 2013

Jak informuje piątkowa Gazeta Wyborcza:

-Uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, by ta inwestycja była prowadzona zgodnie z planami- ogłosił wczoraj Donald Tusk.

To istotna zmiana, bo jeszcze w kwietniu Polska Grupa Energetyczna ogłosiła, że planowanej od lat budowy dwóch nowych bloków Elektrowni Opole nie będzie.

 Obecnie pracująca, nowoczesna elektrownia, nie przeszkadza uprawom rolnym i nie zaśmieca środowiska.

Zdjęcia z 2012 r..

.

.

czwartek, 06 czerwca 2013

Miałem okazję pomyszkować po nieczęsto odwiedzanych zakamarkach skansenu. Pan Wojciech opowiadał o historii pozyskania ciekawych obiektów; nieruchomości i mienia ruchomego.

Miło było popatrzeć jak drzewiej pomieszkiwano i pracowano.

Skansen prezentuje się w całej okazałości na stronie www.skansen.powiatwolominski.pl

A dzisiaj, to co widziałem zapisałem tak:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

wtorek, 04 czerwca 2013

Trwają prace przy zmianie systemu zbiórki odpadów komunalnych. Jednym z elementów tych działań jest ustalenie odpłatności mieszkańców za wyprodukowane odpady. W tym celu przy użyciu całego systemu ankiet i oświadczeń urzędy ustalają wielkość opłat. Niby jest sprawiedliwie a jednak większość lokatorów uważa ten system za niesprawiedliwy.

Czy nie byłoby prościej gdyby sięgnąć do wykazu uprawnionych do głosowania w wyborach powszechnych. Wprawdzie figurują tam tylko mieszkańcy powyżej 18 lat, to jednak dzieci produkują chyba mniej odpadów i nieuwzględnienie ich przy ustalaniu opłaty nie zaszkodzi systemowi.

Dzięki takiemu uproszczeniu metody, urzędnicy zajęliby się organizacją systemu utylizacji odpadów a nie oganianiem się od poszkodowanych wyceną ich działania.

 

Blisko 100 lat temu prof. E.T. Geisler pisał na temat naszej pracy. Na moim wpisie z dnia 03.06.2007 „O pracy” można więcej poczytać.

 poniedziałek, 03 czerwca 2013

Dużo w tym roku wody. W lesie i w rzekach. Jak zawsze przyjemnie jest popatrzeć na naszą przyrodę.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

18:42, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (1) »
sobota, 01 czerwca 2013

"Koncert przyjaźni" zainaugurował kolejne Dni Wyszkowa. W sali WOSiR wystąpiły: Ukraiński Narodowy Zespół Pieśni i Tańca "Barvinok" i Nasza "Sylaba".

Oto kilka migawek z występu zespołu z Ukrainy.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.