Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
sobota, 30 kwietnia 2016

Zanosi się, że niedługo będziemy wolni od niedzielnych zakupów. Związki zawodowe chcą koniecznie spowodować, by ludzie nie musieli się męczyć dźwiganiem całotygodniowego zaopatrzenia i wydawaniem pieniędzy.

Jak opowiadał mi znajomy, będąc na pewnym lotnisku, w zaprzyjaźnionym wtedy kraju, postanowił zjeść obiad. Niestety drzwi restauracji były zamknięte a na nich informacja: „Zamknięte. Przerwa obiadowa”.

To była prawdziwa ochrona praw pracowniczych.

 

Na tym blogu można zobaczyć wiele zdjęć z Opola. Tym razem mam kilka z dawnych czasów.

We wczesnych latach 60-tych tak wyglądała opolska Młynówka. Kolejne zdjęcia można by zatytułować Przyczyna i skutki. W perspektywie widać budowaną elektrownie Opole i cementownię Odra jeszcze przed modernizacją.


.

.środa, 27 kwietnia 2016

Jadąc do Supraśla byłem przekonany, że prace przy budowie nowych odcinków drogi S8 trwają tylko na odcinku do Poręby. Tymczasem okazało się, że aż do Białegostoku trwają intensywne prace. W kilku miejscach kładziony jest już asfalt.

Nigdy nie byłem w Supraślu. Byłem przyjemnie zaskoczony wyglądem miasteczka. Czysto, pięknie utrzymane stare stylowe domki.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

No i jakie smaczne pierogi można zjeść w sympatycznych restauracji!

 17:13, wieslawcz
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 kwietnia 2016

Po prelekcji p. Ewy Zaleskiej obiecałem sobie, że pojadę do Muzeum Ikon w Supraślu (wpis z 20.02.2016).

Wczoraj tam byłem. Nie zawiodłem się. Wspaniałe muzeum! Stare ikony i taka ich ekspozycja! Chwilami czułem się jak w prawdziwym monastyrze.

Pani Ewa Zalewska zechciała oprowadzić nas - bo byliśmy we trzech - po prawdziwych czeluściach tego wspaniałego muzeum.

Dziękuję

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

..

.

.

sobota, 23 kwietnia 2016

W  miejskiej  bibliotece otwarta została wystawa poświęcona Jerzemu  Różyckiemu  i  jego dokonaniom. Potem referaty dotyczące życia i działalności Jerzego Różyckiego i co nieco o sposobach szyfrowania wygłosiły Elżbieta Szczuka i Barbara Roszkowska Lech. Marek Grajek mówił o maszynie  „Enigma”. Jedna z tych maszyn była "do wglądu" w dniu następnym w wyszkowskim liceum.

 

.

.

.

.

W piątek tablicę pamiątkową odsłonił syn Jerzego Różyckiego, Janusz.

..

.

.

.

.

.

.

W naszej wyszkowskiej prasie będzie można poczytać o tych tych sympatycznych uroczystościach.

wtorek, 19 kwietnia 2016

Te ruiny to Drezno w początku lat 70-tych. Władze DDR postanowiły pozostawić te zgliszcza na „wieczną pamiątkę”. Teraz już odbudowano zabytkowy kościół.

Najpierw były wesołe wiece i pochody z pochodniami, z których „wódz” był bardzo zadowolony i zacierał rączki. Potem wojna, trupy i zgliszcza. Warto było tak się cieszyć?!.

.

.

.

.

..

czwartek, 14 kwietnia 2016

Kiedyś, na wydmach w rejonie Lucynowa i Mostówki trafiłem na taką kunsztowną budowlę. Gospodarzem był tu duży pająk. Na zdjęciach można go zobaczyć.

.

.

.

środa, 13 kwietnia 2016

Przespacerowałem się od Tumanka do 2 krzyży. Szukałem wiosny. Tak ją widać.

 

.

.

.

.

.

.

 

Zdziwiłem się, że na łące, przy Rudniance gdzie ponoć miano budować stawy rybne, rozpoczęły się jakieś wykopy. Ciekawe co tu kombinują? O sprawie pisałem m.in. w styczniu 2008 r.

 

.


sobota, 09 kwietnia 2016

Te obrazki zrobiłem w XX w. Dziś jest inaczej. A mówią, że Wyszków się nie rozwija! No, nie tylko Wyszków, cała Polska!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

09:41, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
środa, 06 kwietnia 2016

90 lat mija jak uczeń Jerzy Różycki zdał maturę w Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem.

 

 

Zastanawia mnie, jaki wpływ na umiejętności Jerzego Różyckiego miała nauka w wyszkowskiej szkole? Wiemy na pewno, że wielki talent nie został tu zmarnowany.

 

Dokument z Archiwum UAM w Poznaniu

 

Szykuje się ciekawy program obchodów tej rocznicy.

 W czwartek 21 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym Andrzej Rębowski organizuje  spotkanie  olimpijskie, którego bohaterem będzie Janusz Różycki, jedyne dziecko Jerzego Różyckiego, artysta plastyk (absolwent warszawskiej ASP, przez  5  lat  asystent  Tadeusza Dominika), leworęki florecista warszawskiej Legii, olimpijczyk z Rzymu (1960) i srebrny medalista z Tokio (1964), brązowy medalista mistrzostw świata w Turynie (1961) i Buenos Aires (1962). Po  południu  w  miejskiej  bibliotece zostanie otwarta wystawa poświęcona Jerzemu  Różyckiemu  i  jego dokonaniom. Potem wykład dotyczący „Enigmy” wygłosi dr Marek Grajek, autor książek o tej maszynie. W piątek w południe Janusz Różycki odsłoni tablicę (na zewnętrznej ścianie starego  budynku  liceum,  od  strony pomnika  C.K.  Norwida)  ku  czci wybitnego absolwenta naszej szkoły. Jedna z sal  w liceum otrzyma imię Jerzego Różyckiego, a przy niej na korytarzu będzie odsłonięta okolicznościowa tablica, ufundowana przez stowarzyszenie absolwentów liceum. Tego dnia także w liceum będzie można obejrzeć, wypożyczony z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, przedwojenny egzemplarz „Enigmy”, tzw. wersję I. Ogłoszone zostaną wyniki konkursu matematycznego, który zostanie przeprowa- dzony w połowie kwietnia. Jest prawdopodobne, że o „Enigmie” opowie  Bogusław Wołoszański,znany (szczególnie telewidzom) popularyzator historii.

Fragmenty tekstu artykułu Elżbiety Szczuki "W 90-lecie matury Jerzego Różyckiego. Mamo, możesz być ze mnie dumna" z nr 11/16 z 15 marca 2016 Nowego Wyszkowiaka

 10:48, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 kwietnia 2016

Dobrych kilkanaście, a może ponad 20 lat temu, kompleks lasów Fidest tak wyglądał.

.

.

.

.

.

.

Po decyzji, że rezerwatu na tym terenie nie będzie, stało się tak.Podobnie na nadbużańskich łąkach. Pełno było tam ptaków, gniazd a teraz nic.

.

.


Szkoda!

 

PS. Pomocy!!!  Jak zwie się ten owad z długimi "wąsami"?

15:57, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (1) »