Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
wtorek, 30 grudnia 2008

Mówi przedstawiciel Stowarzyszenia Chrońmy Mokradła,
Bagno Całowanie to jedno z największych torfowisk Mazowsza. Większe od Całowania jest, leżące w dolinie Narwi, Bagno Pulwy oraz torfowisko leżące w dolinie Wisły w okolicach Dęblina.

Bagno Pulwy, zbudowane z torfów turzycowych i mszysto-turzycowych głębokich i średnich, to teren szczególnie podatny na degradację w przypadku niewłaściwej gospodarki wodnej. To z Planu Rozwoju Lokalnego gminy Rząsnik.

Istotnym walorem naturalnym zarówno Nadleśnictwa Wyszków, jak i Gminy Rząśnik jest bagno Pulwy, które już w 1939 roku osiągało powierzchnię 3.600 ha. Jednak w wyniku przeprowadzonych prac melioracyjnych wspomniany teren osuszono i obecnie znajdują się tam rozległe łąki o charakterze użytkowym oraz liczne oczka wodne, mokradła, bagienka, odcięte zakola rzeczne oraz bagna śródleśne. To też z dokumentów gminy Rząśnik.

Z opowieści mieszkańców Porządzia wiadomo, że dopiero w 1935 r. rozpoczęto tu melioracje. Wg p. Karłowicza 300 junaków kopalo tu rowy melioracyjne. Jednak dopiero po wojnie dokończono dzieła osuszania czy zniszczenia?

No cóż - mamy dużo paszy ale zniszczono takie środowisko! Ciekawe, co więcej warte?

Z tej nieodległej przeszłości - dzięki pani Darii Galant, w ostatniej jej powieści „Siostry Opposto" - wyłoniła się mroczna historia bagien. Pewnie nie inna niż na innych bagnach znanych z literatury. Choćby pies Baskerville'ów siejący grozę - ostatecznie zdemaskowany przez Holmes'a jako coś realnego.

Daria na Pulwach też sieje strach - mgła, Jezioro Wypłynięte, Utopce, karczma Pulwy - dla niepoznaki tylko realna, zakorkowana 8-ka i wieczne katastrofy drogowe. A strach prawdziwy choć nierealny, bo to wszystko nie istnieje! Istnieje tylko jakieś potężne napięcie, imaginacja, błysk mieszanki prawdziwej historii życia i zjaw, jak to w momencie zagrożenia życia, w momencie katastrofy drogowej.

Ale tajemne bagienne historie jeszcze się nie skończyły. Trwają nadal. Choćby opisana na tym blogu 8 kwietnia 2008 r. sprawa tych co Wysadzili aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Jeden z braci zamieszkał na Pulwach. Jak podała prasa, zamieszkał samotnie. Horror!

 

DSC_0004Dziś tak wyglada Bagno Pulwy. A kiedyś tyle trzęsawisk! Jaka mozliwość "produkowania strachów".

.

DSC_0008

.

DSC_0009

.

DSC_0010

.

DSC_0011

.

DSC_0016

.

DSC_0020

.

DSC_0024

.

DSC_0027W  tych wąwozach mozna było "najeść się strachu" jeżeli wokół było tyle trzęsawisk.

.

DSC_0035Kościół Porządziu z trudem zbudowany ok. 1920 r. i szkoła pewnie pomogły wyzbyć się strachów i zabobonów.

środa, 24 grudnia 2008

Świętujmy w radości Boże Narodzenie!

blox 24.12.2008 Wigilia

środa, 17 grudnia 2008

Decyzja RDOŚ zapadła. Środowisko ma zostać naprawione na koszt "dewastatorów". Będziemy, mam nadzieję, wspólnie obserwować postęp prac.

Zastanawiam się jaki był mechanizm wyrażenia, przez powiatowych urzędników, zgody na pozyskanie kopalin na naszych wydmach. Ze strzępów docierających informacji wynika, że ani właściciel działki, ani urzędnik wydziału ochrony środowiska nie zdawali sobie sprawy z tego, że "działają" na obszarze NATURA 2000. Jeżeli jest to prawda - to skandal!

Może bardziej dociekliwa nasza prasa coś   ustali?

 Niestety przez jakiś czas zabraknie zdjęć z tego terenu. Awaria mojego komputera spowodowała "mały kataklizm organizacyjny" .

15:00, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 15 grudnia 2008

Wieczorem,  TVP w programie lokalnym najprawdopodobniej pokaże kilka obrazków i opinii w sprawie nas interesującej.

Redaktor  TVP zbierał informacje w "powiecie" i u właściciela działki.

Pytałem w straży miejskiej  co zamierzają robić z niszczycielami mącznicy. Okazuje się, że dopiero dzisiaj (a wiadomość posłałem w piątek) odczytają treść zawiadomienia. Zobaczymy kto będzie ukarany. A może sprawca będzie nie do ustalenia?

Z dzisiejszej wyprawy na wydmy mam jeden dobry efekt. Operator TV filmując duży płat zniszczonej mącznicy zapytał: ten dekielek do obiektywu to może pana? Patrzę i - to właśnie zgubiłem kilka tygodni tem. Widać, że obiektywy często prowadzą ich użytkowników w te same ciekawe miejsca.

DSC_0331

.

DSC_0333

.

DSC_0342

.

DSC_0345

.

DSC_0344

sobota, 13 grudnia 2008

Opisana sytuacja na Wydmach Lucynowsko - Mostowieckich wywołała „ powszechne poruszenie".

Wczoraj o zdarzeniu powiadomiona została policja a dzisiaj odbyła się komisyjna ocena wielkości poczynionych strat w środowisku. Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Akademii Podlaskiej obejrzeli „pobojowisko". Spodziewana jest wizyta TVP, której redakcja regionalna zainteresowała się sprawą.

Miejmy nadzieję, że tym razem sprawcy - wandale i ich przełożeni poniosą konsekwencje swojego czynu.

czwartek, 11 grudnia 2008

Jak wyglądały Wydmy Lucynowsko - Mostowieckie można obejrzeć na tym blogu np pod datą 19 marca 2007 r.. A jak wyglądają dzisiaj widać na załączonych zdjęciach.

Obszar ten to:

Kod obszaru:PLH140015
Gmina i udział powierzchniowy w gminie (%):
- Wyszków 77,2%
- Zabrodzie 22,8%
Powierzchnia (ha):435,2
Udział siedlisk przyrodniczych w powierzchni obszaru (%):
- suche wrzosowiska 25,00
- wydmy śródlądowe z murawami szczotlichowymi 52,00

Powiatowy urzędnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wydał zgodę na potraktowanie w ten sposób obszaru Natura 2000.Odważny jest. Kiedyś miało tu być wysypisko śmieci i udało się temu zapobiec!

Wojewódzki Konserwator Przyrody w Warszawie nic nie wie o podjętych decyzjach. Tutejszy LOP przesyła jutro wniosek, o spowodowanie zaprzestania tam działań budowlanych i doprowadzenie tego terenu do pierwotnego stanu.

 Podjęte tu działania dla pozyskania piasku są karygodne!

Pytam starostę gdzie są dokumenty pozwalające na takie prace na Obszarze Natura 2000.

Pytam dlaczego nie jest ukarany ten który niszczy chronioną mącznicę lekarską?

 Przy okazji uruchomienia wyszkowskiej obwodnicy, dowiedzieliśmy się, że pewne opóźnienie jej wykonania wynikało z potrzeby przeniesienia jakiejś kępki mącznicy lekarskiej, a tu?

 To w Wyszkowie władza nie musi się bać kary za łamanie obowiązujących przepisów i uważa, że posiada jakiś imunitet? Jeżeli to jest imunitet buty i niewiedzy, to pewnie za chwilę usłyszymy wiele o Wyszkowie.

DSC_0292

.

DSC_0282

.

DSC_0295

.

DSC_0296

.

DSC_0300

.

DSC_0277

."Rozdeptana" chroniona mącznica lekarska.

DSC_0281

.

DSC_0285

.

DSC_0289

.

DSC_0290

.

DSC_0298

.

DSC_0318

.

DSC_0319

.

 DSC_0328

.Są jakieś sankcje za niszczenie roślin chronionych? Kilka lat temu, za niszczenie tutaj mącznicy lekarskie, sąd grodzki "wlepił" 2 x po 500 zł. A dzisiaj? Może zajmie się tymstraż miejska!

DSC_0273

.

DSC_0330

 

22:13, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (5) »
czwartek, 04 grudnia 2008

Wieczór autorski Kazimierza Świegockiego, Laureata Nagrody im. C.K.Norwida 2008, odbył się w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.

Jak miło było słuchać rozmowy Laureata z Bohdanem Urbankowskim. Nie „skakali sobie do gardła" jak czasem bywa w podobnych dyskusjach, choć bardziej politycznych.

A jaka muzyka towarzyszyła recytowanej, przez Mariolę Orłowską i Jana K. Szczygła, poezji !

Hanna Turonek i Urszula Nowakowska wspaniale zagrały wiele znanych utworów muzyki klasycznej.

 

DSC_0150

.

DSC_0162

.

DSC_0146

.

DSC_0158

.

DSC_0094

.

DSC_0196

.

DSC_0228

.

DSC_0216

.

DSC_0181

.

DSC_0117