Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
niedziela, 25 listopada 2012

Dostałem takie zaproszenie, więc byłem.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

piątek, 23 listopada 2012

Dzisiaj na blogu Darii Galant http://www.dariagalant.blogspot.com/ przeczytałem:

Premierowy pokaz filmu "Magia Kurpiów Białych" za nami!

Wczorajszy wieczór w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie upłynął pod znakiem dawnych tradycji, obrzędów, tańców ludowych, magicznych zaklęć i rozmów o kulturze duchowej terenów Puszczy Białej. Sala im prof. Ludwika Maciąga zapełniona była po brzegi gośćmi, którzy przybyli na pokaz filmu Darii Galant "Magia Kurpiów Białych" nie tylko z Wyszkowa i okolic, lecz również z Podlasia, Warszawy, Płocka, Poznania. Pokazowi towarzyszyła wspaniała atmosfera folkloru i literatury. Na początku widzów powitała Renata Powichrowska, pełniąca rolę gospodarza premiery. Potem zespół ludowy Kurpiów Białych z Rząśnika, występujący w filmie, odśpiewał obrzędową pieśń leśną, autorstwa pisarki. Następnie odbył się pokaz filmowy. Po filmie zespół ludowy porwał gości do zabawy. - Film zrobił na mnie ogromne wrażenie- mówi jedna z uczestniczek spotkania.- Oglądałam go, jakbym przeniosła się w inny wymiar. I teraz bardzo chciałabym zamieszkać w Puszczy Białej!- dodaje. oprac. L/W

A ja tam byłem i tak to widziałem:.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

poniedziałek, 19 listopada 2012

Ponury jest las w taką pogodę. Ale i teraz warto tu bywać. No ale dlaczego ktoś tu robi wysypisko śmieci?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

16:00, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 12 listopada 2012

Bobry  zdążyły już odbudować znaczny kawałek tamy. Dzielne ssaki!

 

A w pobliżu kaczki prowadzą spokojne życie. Mogą latać aż na kalenicę. Ciekawym czy ten odważny ptak to kaczor czy kaczka?

 

.

.

15:10, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (2) »
niedziela, 11 listopada 2012

Wczoraj, w pobliżu dawnej leśniczówki Fidest, obserwowałem jak gospodarują bobry na Rudniance. Sądziłem, że mają się dobrze bo na porządnej tamie spiętrzona woda, na przyległym terenie widoczne ścieżki wydeptane przez budowniczych tamy.

Spotkałem też turystę z Poznania, który, bywając w gościach u krewnych, odwiedza to miejsce.

 No i dobre chwile dla bobrów skończyły się gwałtownie. Podjeżdża samochód, panowie w woderach dobywają specjalistyczny „sprzęt z napędem ręcznym”. Pytam czy będą uprawiać las?

Nie, my tylko rozbieramy bobrom tamy. Na czyje zlecenie? A to „gospodarka wodna i melioracje” czyszczą rowy melioracyjne bo w górze Rudnianki rolnicy narzekają, że zalewa im pola.

 Dzisiaj byłem w tym samym miejscu. Robota skończona, tama rozebrana, poziom wody obniżony zgodnie z prawami fizyki i śladami na pniach drzew.

 No i tak współżyje sobie człowiek z przyrodą.

Ciekawym kiedy, po ich ponownym wytępieniu zacznie się reintrodukcja bobra?.

.

.

.

.

.

.

.

.

11:58, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (6) »
czwartek, 08 listopada 2012

Nowy Wyszkowiak nr 45 z 6 listopada 2012 informuje:

 Polskie losy, polska historia była trudna, także dla Wyszkowa. Często była źródłem bólu, zniszczenia, straty tego, co było dorobkiem poprzednich pokoleń. Dlatego dobrze jest powiedzieć w Wyszkowie o tym lokalnym wymiarze nowoczesnego polskiego patriotyzmu – podczas spotkania z wyszkowianami mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 Tematyka poniedziałkowej (5 listopada) wizyty głowy państwa w naszym mieście oscylowała wokół trzech wydarzeń historycznych: odzyskania przez Polskę niepodległości, wojny 1920 r. oraz nadania Wyszkowowi praw miejskich.

 Więcej na www.nowywyszkowiak.pl

Oto kilka migawek z wizyty..

.

.

.

.

.

.

.

poniedziałek, 05 listopada 2012

Ponad 5 lat temu, w dniu 07 sierpnia 2007 zmarł Profesor Ludwik Maciąg.

Czas płynie i dziś pozostają już tylko o Nim wspomnienia.

Był taki czas, że można było wprosić się do Niego, do Gulczewa i podyskutować o ważnych sprawach; podyskutować a nie kłócić się! Można było usłyszeć Jego opinię o minionych, przeżytych przez Niego zagrożeniach – w partyzantce i po wojnie, ściganego jako „wróg ludu”. Mówił też o niechęci „ludowej władzy” do ludzi wolnych. Jak wiele cierpkich słów wypowiadał o obecnej, lokalnej administracji nie dbającej o zachowanie resztek dóbr kultury materialnej. Jak gorzko mówił o niszczonej przyrodzie!

Opinie o tamtych czasach i ludziach tego okresu były czasami bardzo niepochlebne, ale nigdy wypowiedziane z nienawiścią.

Takim On był.

Honorowy Obywatel Wyszkowa, spoczywa w Wesołej w tym grobie..foto: NN

 

.

.foto: NN

 

foto: E.Szczuka

czwartek, 01 listopada 2012