Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
wtorek, 27 listopada 2007

Listopadowa pogoda może przyprawić tylko w melancholię. Ale nawet w „najczarniejszej nocy" trafić się może kilka optymistycznych widoków.

 

P1050522

foto Radosław Czapski

.

P1040954

foto Radosław Czapski

.

95490004.jpg św Wojciech noc 2

.

przy moście

.

teatr uliczny

.

fontanna

.

widok z okna

.

z balkonu nocą

.

osiedle mieszkaniowe

.

sklep

.

huta szkła

.

huta szkła

Wiesław Czapski

14:42, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 listopada 2007
 

Słupków więcej nie będzie. Pod tym tytułem „Nowy Wyszkowiak" w nr. 47/2007 relacjonuje informację wójta gminy Brańszczyk, Mieczyslawa Pękula jaką przekazał radnym, z posiedzenia Komisji Opiniowania Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA w sprawie drogi ekspresowej.

Wójt informuje radnych o problemach z lokalizacją węzłów drogowych w tej czy innej miejscowości. To normalne. Radni muszą walczyć o „swoje" bo od ich starań zależeć będzie taki czy inny przebieg drogi.

„Wójta zadziwia niezwykła dbałość GDDKiA o „Naturę 2000". Z jej powodu trzeba było opracować kilka wariantów przebiegu drogi.

-...jeśli nie można doliną Bugu, bo to „Natura 2000" , to może lasami, przez Białebłota, między Kobylą a Starą Wsią, poza Ostrów i woj. Mazowieckie - relacjonował wójt przebieg jednego z wariantów. - I to było wyrysowane, ale na takiej zasadzie, że skoro mamy rozpatrywać inne możliwości, no to rysujmy kreskę na mapie i mamy II wariant, z tym, że jest on na głowie postawiony.

Zdaniem wójta zbyt dużą wagę przywiązuje się do ochrony „Natury 2000".

-Czynnik społeczny jest najmniej widoczny w tym wszystkim, ważny jest czynnik ptasi i „Natura 2000". Z jednej strony - codziennie giną ludzie na tych drogach, czas nagli, sprawa jest poważna, ale z drugiej strony - jak się tak z boku przysłuchać, to jest to zabawne i wesołe - podsumował wójt poczynania GDDKiA przy budowie drogi ekspresowej."

Sposób myślenia wójta jest zadziwiający. Ma odwagę uruchomić drugą Rospudę? Jakie to argumenty przedstawia by nie stosować obowiązujących przepisów o inwestowaniu na obszarze „Natura 2000"? „Czynnik społeczny jest najmniej widoczny w tym wszystkim, ważny jest czynnik ptasi i „Natura 2000". Z jednej strony - codziennie giną ludzie na tych drogach."

 To tylko tyle informacji dotarło do wójta z awantury „na Rospudzie"? Jakieś ptaki i „Natura 2000" przeciw „codziennie ginącym ludziom?

Proponuję by wójt zapoznał się z obowiązującym prawem a potem skierował cały swój potencjał gospodarza gminy, na działania dla optymalnego wyboru przebiegu drogi ekspresowej. Tak będzie lepiej.

Wiesław Czapski

środa, 21 listopada 2007

Zima zbliża się wielkimi krokami a niektórzy doświadczyli już trudów jazdy w śniegu do Zakopanego dla zyskania przyjemności szusowania na „deskach".

W tym czasie pokazane tu ptaki „wczasują" gdzieś w Afryce. Ileż one musiały się tu napracować by „wyjechać na wakacje" z małymi.

Dymówki budują najczęściej gniazda w gospodarskich wiejskich zabudowaniach.  Te właśnie wybudowały swoją „siedzibę" w Gulczewie. A co będzie jak wszyscy rolnicy zaczną produkować w pomieszczeniach wyłożonych kafelkami i wytępią wszystkie muchy? A małe dymówki mają wyjątkowo dobry apetyt.

Oknówki lokują swoje gniazda na zewnątrz budynków, w załomach murów pod okapem. Udało się uchwycić "dolot" oknówki do potencjalnego miejsca budowy gniazda. Po kilku dniach próbowania miejsca na gniazdo ptaki zrezygnowały z tej lokalizacji.

Jerzyki, choć podobne do jaskółek, nie są jaskółkami. Podobno większość życia spędzają w lotach. To słychać jak tylko przylecą budować gniazda. Ile ciągłego „wrzasku". Od świtu do późnej nocy a niekiedy , wydaje się, że i przez całą noc. Jakże inne jest gniazdo jerzyka. Trochę starych sznurków, jakiś szmat ulokowanych na kawałku wolnego miejsca w jakiejś szczelinie muru i można znosić jajka.

dymówka 1

.

dymówka 2

.

dymówka 3

.

oknówka

.

jerzyk

Wiesław Czapski

 

piątek, 16 listopada 2007

Co wspólnego ma pokazany tu „Korean Folk Village" w Seulu z Wyszkowem?

Chyba niewiele. Tam ludzie  tłumnie „walą" by zobaczyć jak żyli ich dziadowie. Tutaj, każdy kto powie choć kilka słów o muzeum rzeki czy innym to - wróg, przeciwnik wyszkowskiej władzy czy ktoś kto nie może zrozumieć, że prawo tego nie przewiduje.

Może właśnie dlatego to „my" kupujemy od nich zarówno długopisy jak i telewizory czy samochody. To „oni" sprzedają nam licencje mimo, że wojna skończyła się u nich później niż u nas i aż do lat 90. mimo pozorów demokracji panowała dyktatura wojskowa.

Nie darmo jednym z haseł obowiązujących w Daewoo jest „Marzenia zmieniają świat". Ciekawe czy „nasza lokalna władza" nie ma marzeń czy jej marzenia są ukryte przed „ludem"?

Seul

.Seul. Widok z najwyższego budynku.

Poniżej. Te budynki stoją w mieście i są użytkowane.

Stare budowle w mieście

.

Szkoła - zabytek

.

Dach

.

Dachy

.

Pagoda

 

Dziecię w świątecznym odzieniu.

.Dziecie w tradycyjnym stroju

 

Skansen..

Skansen 1

.

Skansen 2

.

Skansen 3

.

Skansen 4

.

Skansen 5

.

Skansen 6

.

Skansen 7

.

Skansen 8

.

Muzykanci 1

.

Muzykanci 2

.

Muzykanci 3

Wiesław Czapski

.

 

22:58, wieslawcz , FOTO
Link Komentarze (1) »
środa, 14 listopada 2007

Przez wiele lat miałem wpisaną, w dowodzie osobistym,  informację o zameldowaniu. Był to wpis potwierdzający zamieszkanie w Opolu od 15.11.1945.

To jest właśnie rocznica przyjazdu do Opola. Ale „zza Buga" przyjechaliśmy na Śląsk wcześniej, w lipcu lub w sierpniu. Wiele wpisało się, do mojej pamięci 5-cio latka, z tej podróży. Doskonale pamiętam koczowanie na jakiejś stacji kolejowej. Przez kilka dni, moknąc wraz ze wszystkimi  wiezionymi bagażami, mieszkaliśmy między torami kolejowymi, pod prowizorycznie skleconymi zadaszeniami. Sześcioosobowa nasza rodzina, w tłumie innych podróżnych, ciągle na coś czekała!

To była stacja kolejowa w Ligocie w Katowicach. W „Karcie" nr 47 z 2005 r. opublikowano  kilka zdjęć z TEJ stacji kolejowej, z tamtego czasu.

Oto potęga fotografii. Zobaczyłem na nich moją wizję tamtej podróży.

Jeżeli z tym miastem związany byłem przez prawie pół życia i dalej jest to „moje miasto" to zrobienie kilku zdjęć jest wskazane.

Bez nazwy 1 

Obóz repatriacyjny 1945r. w Katowicach. ("Karta" nr 47/2005)

.

młynówka1

.

młynówka2

.

zaułek

.

uni 5

.

uniwersytet 20

.

uni 6

.

uni3

.

uni4

.

uniwersytet3

Wiesław Czapski

12:28, wieslawcz , FOTO
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 listopada 2007

Najpopularniejszym pomnikiem przyrody jest chyba dąb. Kilka takich okazałych drzew rośnie w pobliżu Wyszkowa. Ten w Długosiodle ma już ok. 600 lat.

Dąbrowa między kopalnią piasku w Skuszewie a Kółkiem prezentuje się wspaniale. Jednak są to smutne resztki tego co tu kiedyś rosło. Jeden z właścicieli tej dąbrowy mówi tak o rodzinnym przekazie.

„Dziadek, albo jego ojciec, pamiętali  ten dębowy las tak gęstym, że chłopcy potrafili przejść go po koronach drzew."

Pomalutku te wspaniałe dęby zamieniały się w meble czy zdobne podłogi. Szkoda tylko, że liczni właściciele tego terytorium nie zadbali o odbudowę „stanu posiadania" przyrody. Bo wycinka dębów trwa .

- A czemu Pan nie robi tego co inni?

-  Bo notarialny zapis spadku mówi, że jak wytnę choć jedno drzewo, przestaję być właścicielem działki.

Czy to był zły sposób ochrony przyrody?

Więcej na temat pomników przyrody można poczytać na stronie klubu Ekologicznego Wyszków - http://www.kew.megar.com.pl/

 

Pomnik przyrody 1

.

rana pomnika przyrody

.

3 dab jan

.

4 dab jan

.

5 w Deskurowie

.

6 pomnik przyrody w Lucynowie

.

7 w Lucynowie

.

8

.

9 świadek tragedii

.

10 bobr i drzewo

.

11 dąbrowa1

.

12 dąbrowa2

.

13 dąbrowa 3

.

14 dąbrowa4

.

15 dąbrowa5

.

16 dąbrowa6

Wiesław Czapski

środa, 07 listopada 2007

Loretto w pobliżu Wyszkowa. O klasztorze Zgromadzenia Sióstr Loretanek, można, jak zawsze, znaleźć wiele informacji w internecie.

Dla interesujących się naszymi okolicami ważną lekturą będzie napisana przez Janusza Szczepańskiego książka „Dzieje Wyszkowa i okolic". Stamtąd cytuję:

„Od 1943r. w okolicach Wyszkowa ukrywało się około 300 żydów. Niezdolni do walki (dzieci, kobiety, starcy) ukrywali się w leśnych schronach, na bagnach pomiędzy Fidestem i Lucynowem. Otrzymywali oni pomoc żywnościową i opiekę sanitarną m.in. od sióstr loretanek z Loretto pod Wyszkowem."

i  

„We wszystkich większych akcjach bojowych oddziałów AK Ośrodka Wyszków uczestniczył por. dr Konstanty Ślidziewski „Lustański". Charakterystyczne, że był on także często wzywany przez żandarmów do udzielania pomocy Niemcom rannym w starciach z polskimi partyzantami. Zakonspirowana sala operacyjna, w której dr Ślidziewski - kierownik służby sanitarnej w Ośrodku AK Wyszków wykonywał operacje rannych partyzantów, mieściła się w klasztorze sióstr Loretanek w Loretto nad Liwcem (ok 10 km od Wyszkowa)."

Loretto 1

.

Lorett 2

.

Loretto 3

.

Loretto 4

.

Loretto 5

.

Loretto 6

Wiesław Czapski

niedziela, 04 listopada 2007

Od jakiegoś czasu trwa budowa przystani w Wyszkowie. Jest to fragment prac mających uporządkować teren miedzy mostami drogowym a kolejowym.

Kiedyś, mam nadzieję, będzie to bardzo ładny kawałek Wyszkowa.

przystań1

.

Przystań2

.

Przystań3

.

Przystań4

.

Przystań5

.

Przystań7

.

Przystań8

15:33, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 listopada 2007

Na swojej stronie internetowej „Nowy Wyszkowiak" http://www.nowywyszkowiak.pl/ informuje: „Osiedle Bajkowe protestuje na sesji.„

Mieszkańcy Rybienka Nowego nie chcą, żeby w ich wsi powstawały bloki. Kupując działki, byli przekonani, że będą mieszkać na osiedlu domków jednorodzinnych. Na sesji 25 października wnioskowali o zmianę planu miejscowego między ulicami Handlową, Żytnią i Dobrą „w celu jednoznacznego dopuszczenia na przedmiotowym terenie wyłącznie zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej".

I znowu nie wiedzą jak w Wyszkowie budować! Tym razem wybudowane osiedle domków jednorodzinnych Bajkowe, podobno wyklucza budowanie na tamtym terenie bloków mieszkalnych. Tak przynajmniej twierdzą mieszkańcy tego osiedla. Burmistrz ma więc problem jak czytać urzędowe dokumenty. Kto może przypuszczać, że zależy to od słowa „lub" i „albo" wstawionych w jakimś ważnym planie przestrzennym czy miejscowym - podobno decydującym o architektonicznym wyglądzie Wyszkowa.

A jak w gminie, podobno przyjaznej inwestorom, deweloper z Mińska chce wybudować jakieś mieszkania, to nikt nie wie czy tam można czy nie. To po diabła te plany.

Gdyby to był  „pierwszy raz". Ale lokalizacja dużego obiektu handlowego obok Galeo, lokalizacja TESCO, wiele lat temu awantura o budowanie bloków w rejonie osiedla szeregowych domów jednorodzinnych przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej i Kołłątaja pokazuje, że ważnym staje się pytanie „kto tu rządzi". No właśnie kto? Gdzie architekt miejski który rozumie zapisy na urzędowej dokumentacji i wie co radni chcą się w niej zapisać i co zdecydowali. Na tym trzeba się znać a nie szczycić się znajomością prawa.

Nie dziwota, że Wyszków „nie zachwyca".

 Wiesław Czapski

08:55, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 listopada 2007

 

Świętych obcowanie.

Nie mówcie tym, którzy stracili ukochanych, że "czas zagoi rany", nie mówcie, że "oni już nie cierpią". Najlepiej nic nie mówcie.

Ks.Adam Boniecki

Tygodnik Powszechny

cmentarz 1b

.

cmentarz 2b

.

cmentarz 3b

.

cmentarz 4b

.

cmentarz 5b

.

cmentarz 6b

.

cmentarz  7b