Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
piątek, 26 lutego 2016

Od ostatniego piątku głośno zrobiło się o nowym zarządzaniu słynnymi polskimi stadninami. Zastanawiałem się, co powiedziałby nasz Profesor Ludwik Maciąg na takie zmiany?

 

A to jest EOS, arab Profesora.

 

Na moim wpisie „Plazma wodorowa i katastrofa smoleńska” antyfona wpisała komentarz. Zdziwiło mnie, że antyfona nie może zrozumieć tego, że można kogoś cenić, szanować i podziwiać za jego twórczość, poglądy, postawę życiową, a równocześnie uczestniczyć w demonstracjach KOD.

sobota, 20 lutego 2016

Przez wiele tygodni w Naszej Bibliotece "wisiała" wystawa o "jednej" ikonie. Kilka dni temu pokazało się takie ogłoszenie.

Do pokazywanych na wystawie plansz z informacją o ikonie dołączyła ONA - IKONA. Oryginał.

Pani Ewa Zalewska bardzo ciekawie opowiadała o ikonach.

Podobało się. Podjąłem decyzję. Jadę do Supraśla. Zrobię tam jakieś zdjęcia. Jak się uda wyprawa, pochwalę się obrazkami.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

środa, 10 lutego 2016

W Rybienku Leśnym jakieś tam prace pielęgnacyjne.

.

.

Taka kra na Bugu wskazuje, że to już koniec zimy.

W Deskurowie trwa rozbudowa daczowego osiedla Na Białej Górze. Problem w tym, że naiwni nowi właściciele mają działki na terenach zalewowych. Na pokazanych wcześniej, na tym blogu, zdjęciach można zobaczyć jaka tu jest woda.

.

.

.

.

czwartek, 04 lutego 2016

Dzisiaj na stronie http://www.tvn24.pl przeczytałem taką wiadomość:

Merkel uruchomiła wytwarzanie plazmy wodorowej w największym stellaratorze świata

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która z wykształcenia jest fizykiem, uruchomiła w środę wytwarzanie plazmy wodorowej w stellaratorze Instytutu Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie na północnym wschodzie Niemiec. Tamtejszy stellarator Wendelstein 7-X (W7-X), największe w świecie urządzenie tego typu, służy eksperymentom związanym z uzyskaniem kontroli nad reakcją termojądrową, co pozwoliłoby wykorzystywać ją dla celów energetycznych. Zaczął funkcjonować 10 grudnia ubiegłego roku, wytwarzając w ponad 300 seansach plazmę helową, której temperaturę zwiększono stopniowo do sześciu milionów stopni Celsjusza. Po wypróbowaniu w ten sposób sprawności urządzenia przyszła kolej na najważniejsze dla całego programu naukowego badania z użyciem plazmy wodorowej.

 Naciśnięcie przez kanclerz Merkel guzika sprawiło, że w stellaratorze pod wpływem dwumegawatowej dawki mikrofal niewielka ilość wodoru przekształciła się na jedną czwartą sekundy w plazmę o temperaturze 80 mln stopni. Zaplanowany na cztery lata program eksperymentów ma doprowadzić do utrzymywania wodoru w stanie plazmy nawet przez pół godziny przy pełnej 20-megawatowej mocy urządzenia.

W gazeta.pl podano:

Antoni Macierewicz powołał dziś nową komisję ds. zbadania okoliczności katastrofy smoleńskiej. - Nie lękajcie się, nie lękajcie się mówić prawdę - apelował do jej nowych członków na konferencji prasowej.

W skład komisji weszli w większości członkowie poprzedniego zespołu obecnego szefa MON. Przewodniczącym został Wacław Berczyński, który wielokrotnie przekonywał, że przyczyną tragedii była seria wybuchów zarówno w środku samolotu, jak i na skrzydle.

 Z porównania tych informacji widać, czym różnią się zainteresowania najwyższych władz obu krajów.

 wtorek, 02 lutego 2016

 Ostatnio w prasie można poczytać o tym, że toruńska geotermia o. Rydzyka ma dostać 27mln zł.

W 2012 r. „Wyszkowiak” tak zapowiadał spotkanie o lokalizacji siłowni wiatrowych w pobliżu Wyszkowa:

...Z argumentami dotyczącymi turbin będzie można się zapoznać na spotkaniu w środę 29 lutego. Organizuje je miejski samorząd i lokalny komitet w Szkole Podstawowej nr 2 w Wyszkowie o godzinie 18.00 pod hasłem „Wiatraki w Wyszkowie – za i przeciw”. W jego trakcie eksperci, parlamentarzyści, mieszkańcy Wyszkowa i okolic będą mogli porozmawiać o problemach i korzyściach związanych z lokalizacją elektrowni wiatrowych.

 W dniu 2. marca 2012 na tym blogu pisałem jak wyglądało to spotkanie. Oto fragment wystąpienia eksperta, przed 2007 r. i obecnie ministra Szyszki.

  „Były minister jest gorącym zwolennikiem geotermii. Oto jego wypowiedź spisana z dyktafonu:

Szanowni Państwo! Następna sprawa to geotermia. Gdybyście popatrzyli na zasoby geotermalne w Polsce, te zasoby przewyższają 150x nasze potrzeby. Akurat mamy tak dobry układ pod względem wody a wraz z głębokością temperatura ziemi wzrasta na każde 100 m o 3-4 oC i gdy mamy 3 km to mamy 90 – 100 oC. Jak się tam ma wodę to ma się w piecu gorącą wodę i tej wody ma się 3 x więcej jak w Bałtyku. W związku z tym jest to ogromny zasób energetyczny. Gdy byłem ministrem, (...) postawiłem na geotermię . Że jest parę, było kilka takich otworów geotermalnych i problem jest taki, że jak się trafi dobrze, odwierci to jest problem z nadmiarem mocy, tj za dużo jest tej wody by ją spożytkować. Ale jak się patrzy na zobowiązania międzynarodowe to tu widziałem ogromną szansę. Skoro jest tu tak dużo mocy czyli piec na głębokości 2500 – 3000 m, czyli centralne ogrzewanie, bierzemy tę wodę w górę, wykorzystujemy energię cieplną, wtłaczamy wodę w głąb ziemi.

Za czasów rządów PIS postawiliśmy na geotermię jako priorytet. Uruchomiłem fundusz w MOŚ. Nie będę mówił o geotermii toruńskiej i wszystkich koło tego spraw, tylko chcę Państwu powiedzieć, że geotermia toruńska zakończyła się niebywałym sukcesem. ...”

 Mam pytanie. Czy „geotermia toruńska zakończyła się niebywałym sukcesem.”, czy nie? Jeżeli był sukces to dlaczego, po 10 latach, potrzeba jeszcze 27 mln.?