Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
sobota, 31 stycznia 2015

Dzisiaj, wcześnie rano,mój barometr wskazywał 967 hPa. Jest to najniższe od ponad 20 lat ciśnienie atmosferyczne.

 W tej chwili ciśnienie powoli rośnie i o godz. 8:00 wynosi 970 hPa.

 Może taka notatka przyda się komuś, może za kilkadziesiąt lat?czwartek, 22 stycznia 2015

W Miejsko - Gminnej Bibliotece w Wyszkowie, spotkali się stali bywalcy dobrych wernisaży. W sali im. Ludwika Maciąga, spotkanie z okazji otwarcia wystawy obrazów Łukasza Zedlewskiego,  przypomniały uczestnikom stare, dobre czasy spotkań z Naszym Profesorem.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

środa, 21 stycznia 2015

Na stronie wyszkowskiej Biblioteki znalazłem taki anons.

Tajemnice Archiwum Biblioteki MiejskiejKolejne zdjęcie jest częścią bogatego archiwum ks. Lucjusza Mioduszewskiego i podobnie jak poprzednie zdjęcia trafiło do Wyszkowa za sprawą ks. Michała Grzybowskiego. Przedstawia nauczycieli wyszkowskiej szkoły powszechnej i zostało zrobione najprawdopodobniej w latach 1926-1928. W jego centralnej części siedzi ówczesny kierownik szkoły, pochodzący z Wilna, Adam Klepaczko, zaś na lewo od niego ks. Lucjusz Mioduszewski. Z nauczycieli rozpoznana została stojąca trzecia od lewej Gustawa Czerniakow (zamordowana w Treblince). Wielu z obecnych na zdjęciu nauczycieli uczyło w wyszkowskich szkołach aż do wybuchu wojny.
Wszystkich, którzy rozpoznają na zdjęciu inne postaci niż te wskazane, prosimy o kontakt pod nr. tel. (29) 742-32-61, poprzez adres e-mail archiwum.mgbp@gmail.com lub dodanie komentarza poniżej.


Wczoraj byłem na tym spotkaniu. Miło jest słuchać rozmów mieszkańców Wyszkowa od pokoleń związanych z tym miastem. Z pewną dozą zazdrości słuchałem o nauczycielach przedwojennych szkół, o budowie, istniejącego do dzisiaj, budynku szkolnego. Okazuje się, że szkoła ta powstała głównie ze składek mieszkańców. 

Jako repatriant zamieszkały od 1949 r. przez wiele lat w Opolu, miałem tylko taką perspektywę historii Opola widzianą własnymi oczyma. Tam i tu, wtedy i teraz widzę miasta gdzie mieszkałem tak jak je opisują inni. 

Ot takie historyczne doświadczenie.

A teraz kilka obrazków z tego spotkania:

.

.

.

.

16:31, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 17 stycznia 2015

Kiedyś wodę spiętrzali młynarze na potrzeby swoich maszyn. Potem gdy nastała era prądu elektrycznego i młyn można wybudować gdzie kto chce. Ale „larum grają”. Zrobiło się sucho i trzeba organizować małą retencję. Małą koniecznie, bo deszcze padają wszędzie, i trzeba te wody choć na krótką chwilę zatrzymać, by gwałtownie nie popłynęły np. do Bugu. Bo to na przemian, i powódź i susza.

Jak zatrzymać wodę? Dzisiaj robią to także bobry. Widać to na załączonych zdjęciach. Bobry mnożą się obficie i zajmują coraz więcej miejsca. A, że to sprawni hydrotechnicy to i coraz większe powierzchnie są zalewane.

Dobre to, ale „co za dużo to niezdrowo” więc miejscami bobry stają się źle widzianymi gośćmi. Niektórzy twierdzą, że już pora strzelać. Wydaje się to prostym rozwiązaniem. Bo to i „chłop żywemu nie przypuści – jak się żywe napatoczy nie pożyje ci - a jużci”, a to myśliwi pobiegają trochę po mokrych lasach i wzdłuż rzecznych skarp … i pif-paf. Nim jednak do tego dojdzie, na masową skalę stosuje się metodę kosztowną i mało skuteczną. Wniosek do „ochrony środowiska”, jest zgoda, „wodoodporna” ekipa ze sprawnymi, własnej roboty narzędziami ręcznymi sprawnie demontuje bobrze tamy. Dla bobrów to kilka dni kłopotów, dodatkowej roboty i tama znowu działa.

 W internacie sprawdziłem czy proponuje się jakieś metody dla utrudnienia osiedlania się bobrów. Pod poniższymi adresami można znaleźć takie propozycje, ale są to już dawno zgłoszone. Z przeglądu internetowej literatury wygląda, że poszkodowani przez bobry szybko biegną po odszkodowania i są one sprawnie wypłacane niezależnie od tego czy poszkodowany podjął jakieś działania obronne przed stratami.

 http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2102,article,2203

 http://www.bobry.pl

 Może potrzebne jest, uzależnienie wypłaty odszkodowania od wcześniejszego podjęcia działań obronnych przed bobrami. Może GDOŚ zaproponuje takie rozwiązania i powie jak takie działania powinny być wykonywane.

 

Tymczasem dzisiaj, w Puszczy Białej bobry mają się dobrze i żyją w zgodzie z gospodarzami tego terenu..

.

.

.

.

.

.

.

20:08, wieslawcz , Przyroda
Link Komentarze (1) »
niedziela, 11 stycznia 2015

Wcześnie rano można było otrzymać wielkie serce.

.

.

Wieczorem w wyszkowskim Hutniku tłumy ludzi. Sala teatralna pełna jak nigdy. Na scenie muzyka i taniec, Wszędzie widać tych co już pokazali się publiczności i tych co zrobią to za chwilę. Wielkie emocje.

.

.

.

.

.

.

.

.

Cały czas trwa liczenie zebranych zawartości kolorowych puszek. Jest tej drobnicy wiele, bo już ogłoszono, że w całej Polsce zebrano już prawie 12 milionów złotych.

Na złość głośno krzyczącym zawistnikom!.21:28, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2015

Przez Wyszków przeszedł pochód. Magowie ze świtą i tłum królewskich poddanych.

A mróz był dokuczliwy, choć słońce mocno świeciło.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

19:49, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 stycznia 2015

Moja przychodnia (ta z pierwszego zdjęcia) działa. To Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdrowie" s.c. w Wyszkowie ul. Prosta 15.

Jest dobrze.

21:49, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 stycznia 2015

Wczoraj rano odwiedziłem pobliskie przychodnie. Zamknięte.

.

 

Z dzisiejszej informacji w Tygodniku Ostrołęckim, dowiedziałem się, że wyszkowski szpital awaryjnie przyjmuje pacjentów odrzuconych przez tutejsze POZ. Pacjenci są przyjmowani, ale wg TO, otrzymują recepty tylko na 1oo%. Występują też inne problemy w obsłudze pacjentów wynikające z braku dokumentacji medycznej. Za jakiś czas, mam nadzieję, ten problem zostanie rozwiązany.

Na odwiedzonych wczoraj drzwiach POZ przeczytałem takie wyjaśnienia.

Można się z niego dowiedzieć, a nie było to podnoszone w odbywającej się w mediach dyskusji, że ”Z powodu postawy MINISTRA ZDROWIA chcącego w celu propagandy wyborczej ...”.

No i wyszło „szydło z worka”.

Sprawdziłem dziś rano oficjalną informację mazowieckiego NFZ. W powiecie wyszkowskim prawie wszystkie POZ strajkują, oczywiście nie w ramach „propagandy wyborczej”. W powiecie Pułtusk wszystkie POZ pracują. Pewnie w ramach tej samej propagandy.

No to jak to jest? Jest polityka czy nie? Może coś powiedzą na ten temat, powiatowi szefowie PSL,PIS i PO!!11:59, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
czwartek, 01 stycznia 2015

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

A tak witano 2015 w Wyszkowie.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

17:30, wieslawcz , Miasto
Link Dodaj komentarz »