Archiwum
stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Kategorie: Wszystkie | FOTO | Miasto | Przyroda | Różności
RSS
niedziela, 22 kwietnia 2018

Jakieś 3 tygodnie temu, w lesie na krzaku jałowca, widziałem taką jagodę. Była trochę podsuszona, po zimie. Ale w całej krasie zobaczyłem to dopiero po przeniesieniu na komputer.

 

20:16, wieslawcz
Link Dodaj komentarz »

Lata 70-te, Wyszków. Po przyjeździe tu „za pracą” rozglądałem się jakie są to okolice. Bug, Fidest, Liwiec, okoliczne miasteczka i wioski. Można się napatrzyć na ryby, ptaki, bobry, łosie. Dla mieszkającego wcześniej na Śląsku – cuda!

Wreszcie, na kupionych sztabówkach, znalazłem Pulwy. Na mapie wygląda oryginalnie – duże i płaskie między Bugiem i Narwią. Rowerem do Porządzia i szok! Przestrzeń i tylko na horyzoncie ledwie zaznaczona linia lasu. Żywa lekcja geografii – o morenach i takich innych.

 Potem to wielokrotne brodzenie po mokrych łąkach, rowach melioracyjnych, latem, wiosną, zimą. Dowodem tego wiele zapisów na tym blogu.

Inaczej widzą Pulwy Siostry Opposto w powieści Darii Galant, która nie ukrywa, że „scenografia” to właśnie te błota.

 W okolice Wyszkowa, na nasze zielone terytoria przyjeżdża wielu gości – na dłużej i krócej. Zachwycają się mniej lub bardziej tym co tu widzą. Ale kto o tym wie? Może tylko poczta pantoflowa.

 Któreś dnia w radiu słyszę rozmowę o książkach i nagle słowo „pulwy”. Co to było? Ale już koniec audycji. Jakiś czas później rozmowa z Adamem Robińskim autorem książki „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”. I tam znowu rozmawiają o Pulwach. Z jakim zachwytem autor mówi o tym zmeliorowanym bagnie;

 „(...) Szedłem wtedy od Porządzia na północ, do Grądów Polewnych, a potem według wskazówek zegara, po pętli. Wydeptanymi przez krowy ścieżkami albo po prostu przed siebie, na szagę, na skróty. Byłem ja i jeszcze jeden żywy punkt zawieszony kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Ciemny otok skrzydeł sugerował myszołowa. Ktoś powiedział mi potem, że włochaty, Buteo lagopus, który przylatuje do nas na zimę z północy, często dynda tak w bezruchu, wypatrując obiadu z czworonożnej drobnicy. Ale ten mógł równie dobrze po prostu siłować się z wiatrem. Był za wysoko, bym dostrzegł jego skoki, gołe lub opierzone. A po chwili zza moich pleców wyleciał drugi, równie enigmatyczny i już kompletnie nie wiedziałem, kto jest kim.

Ale teraz był środek zimy, koniec grudnia. Dopiero świtało. Heban nocy stawał się granatem, przechodził w stal i przez kilka stanów szarości, wreszcie osiągnął docelową spraną biel. Przywiozłem ze sobą biegówki. Chciałem być pionierem, a nie tylko zmoczyć skarpety. Wyczekiwałem tej śnieżycy od dawna, bo na Mazowszu od paru lat śniegu było wyraźnie mniej. Kiedy więc wreszcie zaczęło sypać jak należy, znalazłem się na Pulwach. (...)”

(fragment rozdziału „Horror vacui”)

Przypomniałem sobie moje pierwsze spotkanie z tym terenem. Takie same wrażenia!

Z pewnością p.Adam Robiński jest ciekaw reakcji mieszkańców miejsc, które opisuje, na jego książkę. Może spotkanie z autorem będzie ciekawe.

Będzie ciekawe. Pulwy są fenomenem, trudno sobie nawet wyobrazić, że w tak gęsto zaludnionej Polsce mamy kawałek tak pusty. To kojące dla serca i oczu. - Przy takiej ocenie tego miejsca nie może być inaczej.

A książkę warto przeczytać. Adam Robiński, „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”, Czarne 201706:13, wieslawcz
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 kwietnia 2018

Jednak bez pisania o naszych sprawach jest trudno.

Wiesław Czapski

21:33, wieslawcz
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 stycznia 2017

10 lat pisania tego blogu minie w marcu. Kawał czasu! Udało się pokazać wiele spraw związanych z funkcjonowaniem naszego regionu. Były powodzie udokumentowane codziennymi zapisami i zdjęciami. Było o lokalnych zabytkach, jest bogato ilustrowany zapis historii budowy obwodnicy. Wiele imprez w Hutniku czy w Bibliotece też obfotografowałem.

 W pierwszych latach mojego pisania spotykałem się z jakimiś reakcjami – bezpośrednio lub w formie realizacji zgłaszanych sugestii. Czytelnicy komentowali moje teksty. Odnotowałem 1214 takich wpisów. Sporo. Wypada 1 wpis co 3 dni.

W lutym 2013 r. miałem przyjemność zdobycia nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego „Za czyn 2012" za wybitny wkład na rzecz rozwoju i promocji powiatu. To pewnie m.in. za pisanie o tym co w powiecie.

Najlepszą jednak nagrodą było spotkanie, na jednym z nadbużańskich szlaków, z wędrującą rodziną. Pan Czapski? - pytają ze srogą miną. Tak. Dziękujemy za pana pisanie o powodzi. Chcąc wiedzieć co dzieje się z naszym letnim domkiem czytaliśmy tego bloga. Tu były najpewniejsze informacje – dziękujemy.

 Niestety jest coraz gorzej. Coraz mniej piszę, coraz mniej fotografii. Uznałem, że wystarczy tego pisania. 10 lat wystarczy.

 Jednak nie uciekam z tego portalu. Postanowiłem zamieszczać tu zdjęcia które uznałem za warte pokazania. Zapraszam do odwiedzenia strony fotoowyszkowie.blox.pl

 

Dziękuję czytelnikom, komentującym moje pisanie i wszystkim którzy tu zaglądali.

 Wiesław Czapski

wieslawcz@gazeta.pl

 10:14, wieslawcz
Link Komentarze (4) »
wtorek, 17 stycznia 2017

Ale Wielka Orkiestra ŚP zagrała. Zebrano ponad 111 tyś zł. Rok temu było ponad 67 tyś.zł.

Ja też przekazałem do "zamiany na gotówkę" 12 zdjęć. Poszły w pakiecie za 120 zł.

Oto co zapisałem podczas krótkiego wypadu na miasto. Widzowie dopiero się szykowali do ostrego grania na estradzie i podziwiania "światełka do nieba".

.

.

.

.

.

.

.

niedziela, 11 grudnia 2016

Już za miesiąc kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już 25!

W ubiegłym roku na wyszkowskiej aukcji kilkanaście moich zdjęć przyniosło trochę grosza. W tym roku przekażę na aukcję kilkanaście zdjęć mojej roboty. Mam nadzieję, że prowadzący aukcję zamieni je na kilka złotówek do orkiestrowej zbiórki.

 Wybrałem takie zdjęcia i mam nadzieję, że spodobają się one sprzedawcom wyrobów ROMETu, mieszkańcom Deskurowa których systematycznie zalewa wysoka woda na Bugu, miłośnikom hippiki którzy chronią konia pod parasolką. Zdjęcia młodych bocianów szykujących się do odlotu, ptaków czy rozlewisk zmajstrowanych przez bobry spodobają się, mam nadzieję, wszystkim.

 Dla lepszego obejrzenia zdjęć pokazuję je także na moim blogu fotoowyszkowie.blox.pl

Fotografie mają format 30x40 cm

 Wszystkich zainteresowanych zapraszam na aukcję 15 stycznia 2017 r..

.

..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

wtorek, 06 grudnia 2016

Szefostwo blox'a zaproponowało nowy szablon blogu dedykowany dla fotografii.

Spróbuję jak to działa. Przy pierwszych oględzinach widzę, że zamieszczone zdjęcia wyglądają znacznie lepiej niż na szablonie tego blogu.

Zachęcam do zerknięcia do TYLKO FOTO. BLOG WIESŁAWA CZ. Adres fotoowyszkowie.blox.pl

Można także skorzystać z linku  "Moje inne blogi"

Zapraszam.

Wiesław Czapski

21:07, wieslawcz
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 grudnia 2016

Ostatnio w wyszkowskim hutniku znowu gościliśmy „Salonik z kulturą”.

Okudżawa i Wysocki pisali w CCCP teksty protestując przeciw tamtej rzeczywistości. Niektóre teksty śpiewane przez naszych gości, brzmiały dość aktualnie i słuchane były ze znaczącym zrozumieniem.

Bardzo ciekawy to był koncert.

Warto chodzić na takie spotkania. Wiedzą o tym ci, którzy tu byli i słyszeli.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

Wpis umieszczam ze znacznym opóźnieniem. Zabrakło bowiem, dla mojego bloga, przydziałowego miejsca na wpisy. Trzeba będzie lepiej gospodarować dostępnym miejscem.

poniedziałek, 28 listopada 2016

SMART TV. Co to jest, zastanawiałem się, planując kupienie nowego telewizora? Okazało się, że to coś fajnego. Jest tu radio internetowe! Jest YOU TUBE. Jeżeli mamy połączenie z internetem możemy słuchać i oglądać ...wszystko! Tysiące stacji radiowych nadaje muzykę. Wszystko co wymyślił człowiek. Do dyspozycji mamy 2211 stacji nadających rock, disco-polo 8, muzykę klasyczną 485 stacji a jazz 525 i wiele innych stacji.

 Przy tej okazji pomyślałem jak szaleńczo rozwija się technika. Tuż po wojnie osobiście dziabałem igłą kryształek, żeby usłyszeć głos lokalnej stacji w słuchawkach. Słuchałem opowieści o tym jak ważne to było urządzenie komunikacji społecznej w międzywojniu. Z rodzinnych zapisów wiem, że w 1939 r. można było nabyć radio za jedyne 430 zł co można było spłacić w 25 zł ratach. Była to superheterodyna ELEKTRIT z polskiej fabryki w Wilnie.

 Po wojnie, już w Opolu mieliśmy radio lampowe. Nie był to pionier, było to stare niemieckie radio. Można było słuchać nie tylko PR1 na długich, stacji we Wrocławiu i Katowicach, ale stosując różne sztuczki z anteną także zakazanych, zagłuszanych, zachodnich stacji.

„Karlik ma gowa ...” to z Katowic. Wrocławia słuchało się wtedy dla tych co „z nami sztamy trzyma”. Potem to się to urwało. Ówczesne patriotyczne wychowanie nie przewidywało takich audycji.

Przyszła pora na pioniery i mazury. To już fajnie grało, a jak dużo było zakazanych stacji na falach krótkich. Niektórzy koledzy słuchali audycji na beethoven’ie, dobrym luksusowym odbiorniku z DDR.

Jaką atrakcją były próby słuchania trójki w stereo! Pamiętam, że zaproponowano słuchania kanału lewego na jednej częstotliwości, prawego na innej. Do tego potrzebne były dwa radia. Ale to była zabawa! Wszystko było słychać tylko nie w stereo.

 Jakie były dostępne stacje? Polski Radio 1 i PR 2 w tym stacje lokalne. Mieszkając w Opolu miałem ten luksus, że grały stacje czeskie, niemieckie, czasem można było usłyszeć coś z Austrii. W sumie niewiele tego było.

Teraz to radio z satelity no i internet. Tych co to buszują w internecie zachęcam do znalezienia portalu „radio….” z odpowiednim rozszerzeniem, w posłuchania tego gatunku muzyki który najbardziej odpowiada słuchaczowi. Potem już tylko dobre słuchawki, a jeszcze lepiej małą czy dużą wieżę - prawdziwa frajda.

Przy okazji będzie można się zastanowić gdzie brnie cywilizacja. No ale słuchanie takiej muzyki znakomicie łagodzi obyczaje.niedziela, 27 listopada 2016

Niedawno rząd RP zdecydował o przekopaniu Mierzei Wiślanej. Podobno ta inwestycja ma umożliwić uruchomienie morskiego portu w Elblągu. Wg autorów pomysłu takie działanie niechybnie spowoduje wzrost ekonomiczny regionu. Jak gdyby przy okazji, już bez problemu będzie można wpływać na z Bałtyku na Zalew – już bez wpływania na wody terytorialne Rosji.

 Koszt takiej inwestycji blisko 1000 mln zł., no i zdemolowanie istniejącego środowiska przyrodniczego.

 Czy to się opłaca w kategoriach ekonomicznych? Pewnie nigdy się nie dowiemy, bo kreatywną księgowością można wyliczyć wszystko i do publicznej wiadomości podać sukces.

Ale obawa, że może zamknięty będzie szlak wodny Zalew - Bałtyk to już zupełnie inna sprawa. Strach przed taką sytuacją drogo nas będzie kosztować.

 W zrozumieniu tego co się będzie tu działo, pomocnym będzie zerknięcie na mapę tego rejonu. Na mapach Google to bardzo prosta sprawa.

 Osobiście mam miłe wspomnienia z pobytu na tym terenie. Chyba w 1958 r. z „kumplami” pojechaliśmy na mały rowerowy rajd. Z Opola pociągiem do Warszawy i przez Wyszków, Ostrów Maz. Pisz, Węgorzewo do Gdyni. Po drodze przyszło nam spać na Mierzei Wiślanej w namiocie zmontowanym z pałatek. Pamiętam, że długo szukaliśmy dogodnego miejsca i poszukiwania skończyły się gdzieś w lesie pod szlabanem strzeżonym przez LWP. Usłyszeliśmy, że tu już koniec Polski. Dobrze się tam spało. Padał deszcz ale namiotu strzegli pogranicznicy.

Kilka lat później płynąłem stateczkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka. Stąd też tych kilka załączonych zdjęć.

Szkoda tego środowiska. Szkoda!.

.

.

.

.

.

poniedziałek, 07 listopada 2016

Zasiedziałem się w Wyszkowie. Fajnie tu jest, coraz więcej nowych budynków, przyroda się też jeszcze nie poddała. Pojechałem więc zerknąć co w Stolicy?

Szukałem ruin, bo przecież „jest w ruinie”. Tymczasem jest tak.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.06:07, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (2) »
czwartek, 03 listopada 2016

W najnowszym Nowym Wyszkowiaku przeczytałem ciekawą informację.

Otóż Gmina Wyszków postanowiła upamiętnić swoich honorowych obywateli. Na grobach Bolesława Wolskiego w Olsztynie, Stanisława Grzybowskiego w Warszawie, Ludwika Maciąga w Wesołej oraz ks. Stanisława Szulca w Wyszkowie umieszczono tabliczki z napisem HONOROWY OBYWATEL GMINY WYSZKOW i herbem miasta.

Dobry to sposób na przypomnienie ich zasług dla miasta. Dobry to sposób na powiedzenie odwiedzającym cmentarze, że wyszkowianie są im wdzięczni.foto Andrzej Grzybowskifoto Elżbieta Szczuka09:45, wieslawcz , Miasto
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 93