stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Blog > Komentarze do wpisu

Ławeczka „spółdzielcza” dobita.

Wyszków, ul. Sowińskiego 32, rok 1974. FSO inwestuje w Wyszkowie, także w mieszkania dla pracowników. Spółdzielnia „Przyszłość” kwitnie, powstaje blok za blokiem. Otoczenie mojego bloku wygląda okropnie, tak jak zwykle w PRL’u wygląda plac budowy.

 Czas leci i mieszkańcom bloku przybyło 44 lata. Wielu weteranom coraz trudniej wchodzić po schodach. Kiedyś małe dzieci biegały pod blokiem a dziś, ich dzieci już same biegną do szkoły.

Obok nas, pod oknami mamy plac zabaw. Przy dobrej pogodzie słychać tu radosne krzyki „rozbrykanej dzieciarni”. Czasem tylko, jak jest już ciemno” mieszają się głosy rozbawionej dzieciarni i podochoconych dorosłych. Nieco później, czasem grubo po północy słychać już tylko głośne rozmowy, salwy śmiechu, czasem przekleństwa, brzęk szklanych butelek i gniecionych aluminiowych butelek.

 Bardzo przydatnym miejscem do wieczornych i nocnych posiadów była ławeczka między blokami. Ustawiona była przed wielu laty przez Spółdzielnię na prośbę mieszkańców. Przyjście z miasta z zakupami a przed wejściem na schody wymaga czasem chwili odpoczynku. Ławeczka to dobre rozwiązanie tego problemu.

 Taka to jest teoria. Praktyka wyglądała zupełnie inaczej. Latem, całymi dniami uczniowie wyszkowskich szkół okupowali ławeczkę. Często, mieszkańcy nie zamknąwszy okien mogli słyszeć ożywione rozmowy, niejednokrotnie wulgarne.

Mieszkańcy byli długi czas cierpliwi. Nawet wtedy gdy zgłaszano policji lub straży miejskiej potrzebę interwencji i często nie można się było jej doczekać. Mieszkańcy sugerowali potrzebę prewencyjnego potraktowania zasiedlających ławkę. Przejście, co jakiś czas, pieszego patrolu obok takiej grupy ludzi pewnie wywarłoby jakąś presję.

 No i stało się. Mieszkańcy się wkurzyli i postanowili załatwić sprawę we własnym zakresie. Prosto i skutecznie. Uradzono, że należy zdemontować ławkę. Ustaną nocne krzyki, picie gorzałki, piwa – no i ustanie nękanie władzy sprawami porządkowymi.

„Władza” będzie miała spokój a odpocząć będzie można trzymając się płotu.

 Obserwacja tego zdarzenia prowadzi do takich wniosków:

- próby społecznego zorganizowania wspólnej, lokatorskiej przestrzeni przegrywają z agresywnym działaniem tych którzy wyznają zasadę „ moje jest ważniejsze od naszego”,

- młodzież szkolna” nie akceptuje a może nie wie, że miejsce publiczne nie jest ich wyłączną własnością gdzie mogą się zachowywać jak we własnym domu na kanapie,

- każdego poranka wokół „ławeczki” pełno butelkowego szkła i puszkowego aluminium z firmowymi znakami producentów „procentów” czyli; mimo zakazów picia alkoholu w miejscach publicznych nikt tego nie kontroluje,

 

 Co robić?.

.

.

środa, 23 maja 2018, wieslawcz

Polecane wpisy