stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Blog > Komentarze do wpisu

Kopanie nie Bugu, kopanie Mierzei Wiślanej

Niedawno rząd RP zdecydował o przekopaniu Mierzei Wiślanej. Podobno ta inwestycja ma umożliwić uruchomienie morskiego portu w Elblągu. Wg autorów pomysłu takie działanie niechybnie spowoduje wzrost ekonomiczny regionu. Jak gdyby przy okazji, już bez problemu będzie można wpływać na z Bałtyku na Zalew – już bez wpływania na wody terytorialne Rosji.

 Koszt takiej inwestycji blisko 1000 mln zł., no i zdemolowanie istniejącego środowiska przyrodniczego.

 Czy to się opłaca w kategoriach ekonomicznych? Pewnie nigdy się nie dowiemy, bo kreatywną księgowością można wyliczyć wszystko i do publicznej wiadomości podać sukces.

Ale obawa, że może zamknięty będzie szlak wodny Zalew - Bałtyk to już zupełnie inna sprawa. Strach przed taką sytuacją drogo nas będzie kosztować.

 W zrozumieniu tego co się będzie tu działo, pomocnym będzie zerknięcie na mapę tego rejonu. Na mapach Google to bardzo prosta sprawa.

 Osobiście mam miłe wspomnienia z pobytu na tym terenie. Chyba w 1958 r. z „kumplami” pojechaliśmy na mały rowerowy rajd. Z Opola pociągiem do Warszawy i przez Wyszków, Ostrów Maz. Pisz, Węgorzewo do Gdyni. Po drodze przyszło nam spać na Mierzei Wiślanej w namiocie zmontowanym z pałatek. Pamiętam, że długo szukaliśmy dogodnego miejsca i poszukiwania skończyły się gdzieś w lesie pod szlabanem strzeżonym przez LWP. Usłyszeliśmy, że tu już koniec Polski. Dobrze się tam spało. Padał deszcz ale namiotu strzegli pogranicznicy.

Kilka lat później płynąłem stateczkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka. Stąd też tych kilka załączonych zdjęć.

Szkoda tego środowiska. Szkoda!.

.

.

.

.

.

niedziela, 27 listopada 2016, wieslawcz

Polecane wpisy

  • Orkiestra grała

    Ale Wielka Orkiestra ŚP zagrała. Zebrano ponad 111 tyś zł. Rok temu było ponad 67 tyś.zł. Ja też przekazałem do "zamiany na gotówkę" 12 zdjęć. Poszły w pakiecie

  • 25 aukcja WOŚP

    Już za miesiąc kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już 25! W ubiegłym roku na wyszkowskiej aukcji kilkanaście moich zdjęć przyniosło trochę gro

  • Kolejny „Salonik z kulturą”

    Ostatnio w wyszkowskim hutniku znowu gościliśmy „Salonik z kulturą”. Okudżawa i Wysocki pisali w CCCP teksty protestując przeciw tamtej rzeczywistoś

Komentarze
Gość: rob, *.dynamic-ww-11.vectranet.pl
2017/02/11 22:41:50
Jeśli nie przekop, bo szkoda środowiska, to może podkop.... Ach ten aktualny rząd RP i te jego plany - strach się bać p.Wiesławie.