stat4u
Miasto Wyszków i okolice, przyroda, fotografie, różności.
Blog > Komentarze do wpisu

Kamieńczyk cz.2.

wieslawcz@gazeta.pl

Ze zdziwieniem odkryłem, śledząc zainteresowanie prezentowanymi tekstami, że Kamieńczyk „robi frekwencję” na moim blogu. Przedstawiam więc kilka następnych informacji o tym starym – kiedyś grodzie. 

Sprawdza się obowiązująca zasada, że komunikacja jest podstawą rozwoju społeczeństw.  Kamieńczyk miał kiedyś możliwość przeprawy przez Bug i był miastem.

 Kilka lat temu, w czasie bardzo niskiego poziomu wody w rzece można było zobaczyć ledwo wystające z piaszczystego dna rzeki, pozostałości dębowych pali będących kiedyś częścią konstrukcji mostu.  Do tego miejsca prowadzi jedna z ulic, istniejących dzisiaj a będących pozostałością po klasycznej zabudowie rynku. W miejscu tym, przed kilkunastu jeszcze laty było zejście do działającej przeprawy promowej.  Widoczne na zdjęciach pale wbite w dno rzeki pochodzą przypuszczalnie z okresu potopu szwedzkiego.

Że Kamieńczyk był miastem świadczy zabudowa miejsca które było rynkiem.Zdjęcia pokazują, że taki sposób ustawienia domów nie jest charakterystyczny dla zabudowy wiejskiej.

Niemniej jednak stare budownictwo ma charakter wyraźnie wiejski. Kilka domów przy ul.Świerczewskiego pochodzi z pierwszej połowy XIX w. i wpisanych jest do ewidencji konserwatora zabytków.

 

 Obecnie największym magnesem ściągającym tu ludzi są walory przyrodnicze. Wspaniałe, z dużą ilością jodu powietrze, piękne położenie nad Bugiem i Liwcem, predysponuje tą miejscowość do rozwoju jako rekreacyjną, wczasową.

Wiesław Czapski

 
piątek, 06 lipca 2007, wieslawcz

Polecane wpisy

  • FWP w PRL

    Nad morzem i w górach. . . . .

  • Makro próby

    Bez obiektywu makro ale z Macro Extension Tube. . . . . .

  • Rodzinne hobby

    Mamy przyjemność - mój syn i ja - zaprosić czytelników tego bloga na wystawę naszych zdjęć. Dla niewtajemniczonych informacja. Galeria PeKaP mieści się w budynk